5 skutecznych sposobów jak klasą zrezygnować z oferty pracy

5 skutecznych sposobów jak klasą zrezygnować z oferty pracy


Podczas poszukiwań pracy zazwyczaj decydujemy się na wysłanie zgłoszenia do kilku firm, aby zwiększyć szanse na znalezienie zatrudnienia. Jednak w efekcie może dojść do sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni zrezygnować z oferty pracy. Jak to zrobić? Oto 5 sposobów!

Mów wprost, jeśli to możliwe

Jedną z podstawowych zasad skutecznej rezygnacji z oferty pracy jest mówienie wprost. Kiedy odbieramy telefon z propozycją i wiemy, że nie dojdzie do zatrudnienia, powinniśmy poinformować o tym rozmówcę. Należy uprzejmie podziękować, powiedzieć, że nie jesteśmy już zainteresowani propozycją. Zdecydowanie należy wystrzegać się sytuacji, kiedy po prostu przestajemy odpowiadać na telefony, urywamy kontakt. W takiej sytuacji wykazujemy się brakiem profesjonalizmu i pracujemy na swoją złą opinię. 

Podziękuj bez zbędnych tłumaczeń

Warto zaznaczyć, że kiedy rekruter dzwoni do nas po raz pierwszy z pytaniem o termin rozmowy kwalifikacyjnej, możemy podziękować bez wytłumaczenia. Dobrym rozwiązaniem jest również poinformowanie o nieaktualności zgłoszenia. To powinno wystarczyć. Jednak nie zapominajmy o zachowaniu kultury i byciu uprzejmym. 

Nie zwlekaj z rezygnacją!

Jeżeli jesteśmy pewni, że nie przyjmiemy oferty pracy lub chcemy zrezygnować z umówionej już rozmowy kwalifikacyjnej. Powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym rekrutera. Nie należy zwlekać do ostatniej chwili. Szanujmy zarówno swój czas, jak i innych. W takiej sytuacji można po prostu powiedzieć, że znaleźliśmy inną ofertę, zostajemy w poprzednim miejscu pracy. 

Nie chcesz rozmawiać? Napisz!

Najgorsze, co możemy zrobić, to urwanie kontaktu z rekrutującym. Jeżeli nie możemy odebrać w danej chwili lub po prostu nie chcemy rozmawiać z daną osobą, powinniśmy napisać wiadomość. Najlepiej skorzystać z poczty elektronicznej. Kiedy znaleźliśmy ogłoszenie Kraków - praca, oferty pracy i pracodawcy na jednym z serwisów do tego przeznaczonych, z pewnością zostały udostępnione na nim również dane kontaktowe pracodawcy. Bardziej profesjonalne będzie nawiązanie alternatywnej formy kontaktu niż ignorowanie rekrutera. 

Jak wytłumaczyć rezygnację?

Jeśli czujemy potrzebę lub pojawia się konieczność podania powodów rezygnacji, wówczas wszystko zależy od tego, co tak naprawdę myślimy. Kiedy powodem jest zostanie w poprzednim miejscu zatrudnienia, brak odpowiednich kwalifikacji, forma zatrudnienia czy wysokość zarobków, wówczas warto mówić wprost. Natomiast gdy powodem jest atmosfera w pracy, złe przeczucia, lepszym rozwiązaniem będzie odmowa bez podania prawdziwego wytłumaczenia. 

W takiej sytuacji można po prostu powiedzieć o skorzystaniu z innej oferty, pozostaniu w poprzednim miejscu pracy, większej możliwości rozwoju w innej firmie. Pamiętajmy również o śledzeniu aktualnej sytuacji na rynku pracy, aby wiedzieć, czego można oczekiwać od pracodawcy. Warto w tym celu korzystać z takich artykułów jak: Wysokie zarobki w Krakowe - zobacz jakiej pracy szukać.