Zawód lektora – czy warto nim zostać? Artykuł sponsorowany

Zawód lektora – czy warto nim zostać?


Głosy lektorskie są coraz bardziej popularne w Polsce, a ilość osób, która z chęcią podłożyłaby swój wokal, powiększa się. Jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ chętnych wciąż przybywa, a co za tym idzie, trudno przebić się ze swoim głosem dalej. Co zatem zrobić, aby nim zostać?

Czym zajmuje się lektor?

Podkłada on swój głos pod reklamy, spoty telewizyjne oraz radiowe, udziela się w filmach, serialach, dubbingu, audiobookach i e-bookach. Lektor, jak sama nazwa mówi, zajmuje się przedstawieniem czegoś w wersji dźwiękowej. Pierwszym właściwym krokiem jest, aby pozostawić swoje nagranie w banku głosów, gdzie specjaliści ocenią Twoje umiejętności. Od nich także będzie zależało, czy zechcą Cię do swojego zespołu. Kto będzie lepszym lektorem, decyduje nie kto inny, jak pracodawca, który chce zatrudnić odpowiedniego kandydata na to stanowisko. Kluczowym punktem jest to, aby przełamać się i zrobić ten pierwszy krok, jeśli uważamy, że nasz głos naprawdę nadaje się do tej pracy.

Wykształcenie lektora

Zawód ten zazwyczaj nie wymaga strasznie rozbudowanego wykształcenia. Głównie lektorami zostają osoby, które ukończyły, np. szkołę filmową. Dlatego, że cechy, które posiadają, powinny sprawdzić się w tej pracy. Nie trzeba się od razu załamywać, uprawiając zawód lektora, możesz mieć inne wykształcenie niż to filmowe lub teatralne. Jednak jeśli chcesz wyróżniać się z tłumu i mieć coś więcej niż tylko głos, powinieneś popracować nad dykcją, barwą oraz emisją głosu. To ważne czynniki, aby zaistnieć w pracy lektora. Istnieją kursy, które specjalizują się w tych dziedzinach, ale jeśli nie odczuwasz potrzeby udziału w nich – wystarczy popracować w domu. Przygotowując się do tego zawodu, nie popadaj w obłęd, aby być najlepszym. Początkujący kandydat do tej pracy, dopiero wraz z nią zyskuje należyte doświadczenie, które opłaci się w przyszłości.

Cechy idealnego lektora

Jest odpowiedzialny za to, jak przestawi daną historię lub problem oraz jak ona będzie zrozumiana dla innych. Od niego zależy interpretacja, nadane emocje, ton, dynamika i odgłosy. Jednak nie może być to przedstawione zbyt nadmiernie, ponieważ zostanie odebrana zupełnie inaczej niż był tego pierwotny zamiar. Doby lektor ożywi każdą historię, nawet tą najgorszą. Z kolei zły potrafi zepsuć tą najlepszą. Dlatego ważne jest, aby posiadać odpowiednią intonację, barwę głosu i dykcję. Głos ten będzie idealnym, jeśli nie będzie zbyt wysoki, ani zbyt niski. Ponadto dobrze, jeśli będzie posiadał cieplejszą barwę, z którą można właściwie zrobić wszystko. Osobowość także się liczy –  umiejętność interpretacji, kreatywność i wyczucie to dodatkowe pomocne cechy.

Warto przełamać się i spróbować swoich sił jako lektor. Może właśnie będzie to zajęcie specjalnie dla Ciebie, od którego nie będziesz chciał się oderwać. Dla początkującego lektora istnieje wiele możliwości, aby zdobyć swoje pierwsze doświadczenie.