Absolwent budownictwa poszukuje pracy

Koniunktura na rynku budowlanym trwa i ten stan nie powinien się zmienić przez najbliższych kilka lat. Czy ta sytuacja roztacza jednak obietnicę szerokich możliwości zatrudnienia dla obecnych studentów i absolwentów budownictwa? Czy ukończenie studiów inżynieryjnych daje pewność zatrudnienia? Jak pokierować swoją karierą zawodową, aby osiągnąć wymarzony cel?

Studiując, warto odbyć praktyki, najlepiej w wymarzonej firmie, aby poznać mechanizmy jej funkcjonowania i atmosferę wewnątrz. Nigdy nie wiadomo, czy nie będzie to początek naszej dłuższej współpracy.

Odpowiadając na pierwsze pytanie, bez większego zastanowienia można powiedzieć: tak, sektor budowlany ze względu na obecną ilość realizowanych i planowanych projektów budowlanych będzie potrzebował coraz więcej wykwalifikowanych inżynierów, a absolwenci studiów budowlanych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie. Powiedzenie, że po obronie pracy magisterskiej zasila się grono bezrobotnych, odchodzi w niebyt. Dla osób po ?lądówce" czy innych studiach inżynieryjnych mających zastosowanie w budownictwie, jeśli tylko zależy im na zdobyciu dobrej pracy i zastanawiają się nad tym odpowiednio wcześniej rynek powinien stać otworem. Najtrudniejsza jest odpowiedź na pytanie trzecie, gdyż to, czy odniesiemy sukces, zależy od wielu czynników. Prześledźmy, co możemy uczynić, aby znaleźć wymarzoną pracę.

Uczelnia 
Wybór kierunku studiów jest pierwszym świadomym wyborem. Jednakże warto zweryfikować, czy ten, który wybraliśmy, rzeczywiście przynosi nam satysfakcję, aby świadomie budować krąg swoich zainteresowań. Pięć lat studiów to czas nauki, zdobywania wiedzy teoretycznej, jak również czas rozwoju umiejętności miękkich, takich jak dobra organizacja czasu czy umiejętność współpracy. Ważną cechą jest również budowanie w sobie ciekawości wobec tego, co nas otacza, chęć poszerzania wiedzy. Studia to czas poznawania swoich mocnych i słabych stron, to czas na szukanie tego, co nas naprawdę interesuje. To czas, kiedy można poznawać różne aspekty czy sektory budownictwa i określenia, w którą stronę chcę iść dalej. Połową sukcesu jest, gdy się wie, czego się chce.

Studiując, warto odbyć praktyki, najlepiej w wymarzonej firmie, aby poznać mechanizmy jej funkcjonowania i atmosferę wewnątrz. Nigdy nie wiadomo, czy nie będzie to początek naszej dłuższej współpracy. Niektóre firmy organizują programy stażowe dla studentów bądź absolwentów. Procesy rekrutacyjne są wówczas dłuższe i trudniejsze niż zazwyczaj, ale jest to również próba dla naszych sił i umiejętności. Inną aktywnością, w którą warto się zaangażować, i nie tyko dlatego, że dobrze to wygląda w CV, jest członkostwo w kołach naukowych czy organizacjach studenckich. Jest to namiastka firmy, gdzie każda osoba pełni przydzieloną jej funkcję, powierzane są jej zadania i odpowiedzialność za nie. To praktyczna lekcja z zarządzania projektami, tak cenna w prowadzeniu inwestycji budowlanych. Uczestnicząc w różnych przedsięwzięciach, budujemy również własną sieć kontaktów, z których można później skorzystać, gdy będziemy szukać pracy. Należy pamiętać, że dzięki własnej aktywności wychodzimy z cienia, wyróżniamy się z grupy studentów i jesteśmy lepiej zauważalni przez firmy poszukujące pracowników czy headhunterskie, które nierzadko proponują pracę przed ukończeniem studiów.

Gwarantem sukcesu jest niekiedy również wysoka średnia na dyplomie. Kiedy nie można wykazać się bogatym doświadczeniem, pracodawcy często życzą sobie okazanie indeksu i sprawdzają stopnie kandydata do pracy z wybranych przedmiotów; zazwyczaj z tych, które będą wykorzystywane na danym stanowisku.

Szukanie pierwszej pracy
Etap ten jest kolejnym z ważnych wyborów. Dla inżyniera podstawowym pytaniem zazwyczaj jest, czy podjąć pracę na budowie, czy przy projektowaniu bądź co wybrać jako pierwsze? Od kilku lat pojawiła się jeszcze inna opcja, równie kusząca, a mianowicie zarządzanie projektami i pełnienie na początku funkcji asystenta Project Managera. Jako osoba na co dzień zajmująca się rekrutacją widzę, że pierwsze wybory determinują dalszy przebieg doświadczenia zawodowego. Sama praktyka również pokazuje, że rozpoczynając pracę w projektowaniu czy wykonawstwie, chcemy utrzymać się w danym sektorze, aby zdobyć niezbędne doświadczenie w celu otrzymania uprawnień budowlanych. Po osiągnięciu tego nasza wartość rośnie i trudniej jest rozstać się z początkowo wybraną branżą.

Przy szukaniu pracy pomocne jest przygotowanie listy potencjalnych pracodawców - firm, w których chcielibyśmy pracować. Następnie identyfikacja adresów, najczęściej mailowych, do osób zajmujących się rekrutacją w danej firmie. Warto załogować się na strony networkingowe, gdzie takie osoby również można odnaleźć, a także zbudować swój własny profil. Pamiętając, że spełnia on takie samo zadanie jak CV i jest to pierwsza informacja, jaką otrzymuje potencjalny pracodawca. Dlatego musi być dobrze przygotowany i przemyślany, tak aby pokazywał mocne strony. Wystrzegać należy się sformułowań z gotowych wzorców zamieszczonych w Internecie - są one tak popularne, że od razu zdemaskują brak samodzielności czy kreatywności. Po przesłanym CV warto ponownie bezpośrednio skontaktować się z firmą, chociażby po to, aby upewnić się, czy aplikacja dotarła, bądź zapytać, czy firma obecnie ma zapotrzebowanie na osoby z takimi kwalifikacjami. Dzięki temu będzie wiadomo, czy można mieć nadzieję wobec danej firmy, czy zatrudnienie możliwe jest dopiero w późniejszym okresie. Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba iść zawsze przygotowanym, pozwoli to przede wszystkim opanować stres. Warto mieć świadomość, że głównymi ocenianymi aspektami jest zachowanie kandydata i jego sposób myślenia, który przejawia się w udzielanych odpowiedziach, nie tylko na pytania techniczne, ale także dotyczące planów zawodowych. Po spotkaniu na pewno zrobi dobre wrażanie wysłanie maiła z podziękowaniem za spotkanie.

Firmy budowlane z ciekawymi ofertami wychodzą naprzeciw nie tylko absolwentom szkół wyższych, lecz także na przykład uczniom budowlanych szkół zawodowych proponują nawet pokrycie kosztów nauki, praktyki na największych placach budowy, pewną i dobrze płatną pracę nawet w trakcie nauki.

Praca w Polsce i zagranicą 
Przeglądając oferty dla absolwentów studiów inżynierskich, przeplatają się propozycje z Polski i z zagranicy. Popularne jest podjęcie pracy nie tylko w na Wyspach Brytyjskich, ale także w Niemczech, Hiszpanii czy Australii. Dla niektórych wyjazd z Polski to jedyna opcja, dla innych kusząca alternatywa wobec pozostania w kraju - motywów jest kilka. Wielu młodych inżynierów traktuje wyjazd jako przygodę - z góry zakładają, że wyjeżdżają na określony okres czasu, po to, aby udoskonalić swoją znajomość języka angielskiego czy poznać specyfikę pracy w innej kulturze organizacyjnej. Niektórzy nawet przy takim założeniu decydują się na stały pobyt bądź deklarują, że wrócą, ale jeszcze nie wiedzą kiedy.

Doświadczenie zdobyte zagranicą na pewno zaprocentuje. Upewnić się należy jednak przed wyjazdem, czy praca, której się podejmujemy, nie będzie straconym czasem i czy pozostanie w kraju nie będzie stanowiło tego lepszego wyboru. Jest oczywiste, że nikt na początku nie powierzy nam odpowiedzialnego zadania, często pierwsza praca dla inżyniera to praca na stanowisku asystenta. Jednakże pierwsza praca to czas konfrontacji zdobytej wiedzy teoretycznej i tej stosowanej na co dzień, to czas nauki, często bardzo intensywnej. W branży budowlanej, podobnie jak w innych, kluczowe znaczenie odgrywają cechy osobowości: zaangażowanie, odpowiedzialność, umiejętność szybkiego reagowania na problemy, umiejętność współpracy. Pracodawcy szybko docenią ?dobrego pracownika" i będą mu powierzać kolejne ambitne zadania.

Obecnie wiele sektorów budownictwa przeżywa rozkwit. Wzrasta zapotrzebowanie na inżynierów z branży drogowej, mostowej i kolejowej, potrzebni są inżynierowie do budowy obiektów przemysłowych, biurowych, mieszkaniowych i centrów handlowych, duże możliwości zatrudnienia otwiera również rynek energetyczny oraz ochrona środowiska. Sztuka wyboru Praca związana ze zdobyciem wymarzonego zatrudnienia powinna rozpocząć się już na studiach. Już wówczas warto zastanowić się, co chcemy osiągnąć i w jaki sposób to zrealizować. Dobrze podjęte decyzje zaprocentują. Obecny rynek pracy oferuje wiele różnych możliwości, nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, która droga jest odpowiednia i która przyniesie najbardziej wymierne korzyści. Konsekwencja w działaniu oraz cierpliwość w zdobywaniu doświadczenia powinny być nieodłącznymi atutami absolwentów studiów inżynieryjnych.

 





Autor artykułu: Agnieszka Jurkowska, Section Manager, HAYS Construction [&] Manufacturing

Źródło: Builder, 01.09.2007