Im wcześniej, tym lepiej, czyli dlaczego warto przystąpić do PPK mając nawet 20 lat Artykuł sponsorowany

Im wcześniej, tym lepiej, czyli dlaczego warto przystąpić do PPK mając nawet 20 lat


Prognozy dotyczące przyszłych emerytur nie przedstawiają się optymistycznie. W raporcie przygotowanym przez OECD przewiduje się, że obecni 20-latkowie otrzymają świadczenie emerytalne niższe niż 40% ich wynagrodzenia. Nie brzmi to zachęcająco. Co możesz zrobić, żeby na emeryturze godnie żyć i nie martwić się o każdy kolejny dzień?

Im wcześniej, tym lepiej, czyli jak oszczędzać na przyszłość

Młodość rządzi się swoimi prawami. I choć może zdajesz sobie sprawę, że emerytura od państwa to nic pewnego, odsuwasz na bok tę myśl. Jeszcze tyle czasu przed Tobą, zanim przestaniesz pracować. Dopiero rozwijasz skrzydła i zdobywasz swoją pierwszą posadę. Choć jesteś jeszcze bardzo młody, już teraz możesz zacząć budować swoje finansowe zabezpieczenie na przyszłość. Odkładając comiesięcznie stosunkowo małe kwoty, zapewnisz sobie oszczędności na przyszłość.

Pracowniczy Plan Kapitałowy to program, który Ci w tym pomoże. Oprócz tego, że na dodatkowe świadczenie emerytalne składki wpłacasz Ty, określoną kwotę na Twoje konto PPK przelewa też Twój pracodawca. A państwo dokłada wpłatę powitalną oraz dopłaty roczne. Program PPK jest dobrowolny, ale żeby zachęcić Cię do odkładania oszczędności na przyszłość, pracodawca automatycznie Cię do niego zgłosi. I zajmie się wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

PPK a forma zatrudnienia i zmiana pracodawców

Jeśli pracodawca zatrudnił Cię na umowę o pracę lub umowę zlecenie, po przepracowanym przez Ciebie 3-miesięcznym okresie próbnym, zapisze Cię do PPK. Przy częstej zmianie zatrudnienia i podejmowaniu prac dorywczych, niestety nie możesz liczyć na emerytalne oszczędzanie.

Do PPK nie będziesz mógł przystąpić, jeśli masz nieukończone 26 lat i studiujesz. Osoby uczące się nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, a to jeden z warunków otworzenia konta w PPK.

Oszczędności emerytalne na zakup mieszkania

Teraz jeszcze o tym nie myślisz, ale za kilka lat będziesz chciał kupić własne mieszkanie lub zbudować dom. Na wkład własny będą potrzebne Ci więc oszczędności. Jeśli zarabiasz przeciętnie, będzie trudno Ci zgromadzić potrzebny kapitał. Ale jest na to rozwiązanie.

Jeśli od czasu pierwszego zatrudnienia będziesz zapisany do PPK, będziesz miał również możliwość skorzystania ze swoich oszczędności. Udzielisz sobie „pożyczki”, przelewając z rachunku PPK kwotę potrzebną na sfinansowanie zakupu mieszkania czy domu. W ciągu 15 lat zwrócisz na konto PPK wszystkie pożyczone środki w wartości nominalnej.

PPK – kalkulator oszczędności  

Załóżmy, że do PPK przystępujesz w wieku 20 lat i oszczędzasz do 60 r.ż. Twoje wynagrodzenie brutto to obecnie 2500 zł. Każdego miesiąca z Twojej pensji do PPK trafia 50 zł. Od pracodawcy „dostajesz” dodatkowo 37,5 zł. Po 40 latach oszczędzania na rachunku zgromadzisz ponad 130 tys. zł, a comiesięczne dopłaty do emerytury będą wynosiły ok. 830 zł.  

Pracownicze Plany Kapitałowe to może nie idealny, ale efektywny sposób na pomnażanie swoich oszczędności w sposób "bezobsługowy". Ich zaletą jest to, że pracodawca zajmuje się wszystkimi formalnościami i to on przekazuje środki na Twoje prywatne konto PPK. W oszczędzaniu pomaga Ci także zatrudniający oraz państwo, co zwiększa wysokość Twoich aktywów.