Jak przekuć pasję na zarobki - zawód aktor Artykuł sponsorowany

Jak przekuć pasję na zarobki - zawód aktor


Zawód aktora zapewnia bardzo duże możliwości. Wykonawcy tego typu grywają zarówno w filmach, serialach czy reklamach, jak i na deskach teatru. Artyści tacy są też potrzebni do podkładania głosów, np. do różnych słuchowisk i animacji. Niektórzy traktują to zajęcie jako pasję, podczas gdy inni chcą na nim godziwie zarabiać. Obecnie możliwości zatrudnienia dla aktorów są coraz większe, jednak utrzymywanie się z takiej pracy wciąż stanowi spore wyzwanie. Istnieją różne sposoby na to, aby zdobywać kolejne angaże, rozwijać karierę i osiągać coraz lepsze dochody.

Kwalifikacje aktora

Największe kwalifikacje wymagane są od aktorów teatralnych. O ile udział w filmach, serialach czy reklamach ogranicza się do powtórzenia danej sceny i jej nagrania, o tyle na scenie konieczne jest wielokrotne występowanie przed publicznością. Aktor teatralny musi być zawsze dobrze przygotowany, a także posiadać nienaganny warsztat. Profesjonalna kariera sceniczna wymaga w związku z tym ukończenia studiów aktorskich i zdobycia dyplomu. Wyższa szkoła teatralna pozwala też na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu historii teatru, wyćwiczenie głosu i dykcji oraz zapoznanie się z różnymi technikami aktorskimi. Na wydział aktorski dostają się przede wszystkim osoby dysponujące odpowiednimi predyspozycjami i naturalnym talentem, które mają największe szanse zdobycia pracy po ukończeniu studiów i osiągania dobrych zarobków. Zawodowym aktorom łatwiej jest znaleźć zatrudnienie zarówno w teatrze, jak i filmach czy serialach.

Możliwości zarobku dla amatorów

Otrzymanie pracy w teatrze czy produkcji filmowej lub serialowej jest możliwe również bez odpowiedniego wykształcenia. Amatorzy muszą przede wszystkim nieustannie szkolić swój warsztat, a także pozyskiwać nowe znajomości i doświadczenia. Bardzo pomocna dla takich osób będzie agencja aktorska, ponieważ z powodzeniem zastępuje ona prywatnego agenta. Jedną z nich jest nowoczesna platforma Casting Pro, która oferuje profesjonalny management i udostępnia użytkownikom wiele interaktywnych funkcji. Agencja epizodystów może pomóc w poszukiwaniu najnowszych ogłoszeń na castingi, które są niezbędne do rozwijania kariery. Zdobycie pozycji zapewniającej przyzwoite zarobki i wiele propozycji współpracy nie jest łatwe, dlatego amatorzy muszą starać się o udział w wielu różnych projektach.

Zarobki w zawodzie aktora

Uprawianie zawodu aktora nie zawsze jest zajęciem opłacalnym i intratnym, przynajmniej na samym początku. Na największe zarobki mogą liczyć aktorzy teatralni, filmowi i serialowi, którzy posiadają już pewien staż, wypracowaną renomę oraz rozpoznawalność. Wymaga to jednak ciężkiej pracy, zaangażowania i czasu, a nierzadko również zwykłego szczęścia. Aktorzy szukający zatrudnienia w małych miejscowościach mają dodatkowo trudne zadanie, ponieważ liczba projektów realizowanych w takich miejscach jest zwykle mocno ograniczona. Duże możliwości zarobku zapewnia również udział w reklamach, na które organizowane są liczne castingi. Aktorzy mogą ponadto angażować się w popularne seriale paradokumentalne, otrzymując wypłaty za poszczególne dni zdjęciowe. Warto jednak pamiętać, że nie jest to zajęcie pełnoetatowe i nie zapewnia stabilnych dochodów.

Wady i zalety pracy w zawodzie aktora

Każdy aktor i aktorka mają gorsze i lepsze momenty w karierze. Dla wielu z nich uprawianie tego zawodu jest sposobem na realizację swojej pasji, natomiast na sławę, rozpoznawalność i poklask mogą liczyć tak naprawdę jedynie niektórzy. Praca aktora wymaga od niego sporego zaangażowania i dużej wytrwałości, zwłaszcza w przypadku braku wyższego wykształcenia w tym kierunku. Same studia aktorskie są bardzo wymagające, a z uwagi na restrykcyjne wymogi egzaminacyjne i sporą ilość chętnych trudno się na nie dostać. Z drugiej jednak strony, stopniowe rozwijanie kariery jest wpisane w specyfikę tego zawodu i nie powinno zniechęcać prawdziwych pasjonatów. Prawidłowo dobrana agencja filmowa i nieustanne zaangażowanie sprawią, że z czasem aktor będzie zdobywał coraz więcej propozycji i lepiej zarabiał.