Leasing pracowniczy - czym jest i kiedy może być przydatny? Artykuł sponsorowany

Leasing pracowniczy - czym jest i kiedy może być przydatny?


Coraz więcej pracowników i pracodawców decyduje się na skorzystanie z leasingu pracowniczego. Jest to podyktowane ze względu na dynamicznie zmieniający się rynek, skutki pandemiczne oraz upowszechnienie się pracy zdalnej. Na czym dokładnie polega leasing pracowniczy? I kiedy warto z niego skorzystać? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to rodzaj swoistego wypożyczenia pracownika przez jednego pracodawcę innemu. Czas trwania takiej umowy może być zależny od dwóch kwestii: określonego w dokumencie czasu bądź momentu wykonaniu konkretnego zadania powierzonego wypożyczanemu pracownikowi. Zarówno pracodawca jak i osoba zatrudniona muszą się zgodzić na taką formę pracy. Dokładniejsze wytyczne związane z leasingiem pracowniczym są opisane w Prawie Pracy.

W trakcie trwania wypożyczenia, nowy pracodawca wypożyczający jest zobligowany do zapłacenia ustalonego wynagrodzenia wypożyczonemu pracownikowi. Należy jednak zaznaczyć, że wysokość wypłaty nie musi być identyczna jak w przypadku pracy u oryginalnego pracodawcy.

Drugim sposobem rozwiązania sprawy wynagrodzenia jest zawiązanie umowy z agencją pracy. Wtedy jeden i drugi pracodawca może podzielić się kosztami honorarium dla pracownika. W dodatku przy takiej metodzie, to agencja zazwyczaj jest zobowiązana do wypłacenia należnego wynagrodzenia.

Zalety leasingu pracowniczego

Leasing pracowniczy jest przydatny dla pracodawców, którzy posiadają dynamicznie funkcjonującą firmę. Skorzystanie z takiej formy umożliwia im obniżenie kosztów oraz zmaksymalizowanie wartości płynącej z pracy konkretnego pracownika. Natomiast dla pracownika, głównymi zaletami leasingu pracowniczego jest z pewnością możliwość zdobycia nowego doświadczenia, poszerzenia siatki znajomości oraz często osiągnięcie wyższego wynagrodzenia.

Gdzie szukać pomocy w ustaleniu leasingu pracowniczego?

Najpopularniejszą formą zawiązania umowy o leasing pracowniczy jest załatwienie tego przez pośrednika. Zazwyczaj takimi podmiotami są agencje pracy tymczasowej lub po prostu biura pracy. Jednak należy tutaj wybrać profesjonalną i zaufaną firmę, która w sposób efektywny, szybki i bezpieczny załatwi wszystkie formalności i doprowadzi proces do końca. Jedną z renomowanych agencji pracy, która zajmują się leasingiem pracowniczym, jest firma Coliber HR.