Benefity na żywność dla pracowników Artykuł sponsorowany

Benefity na żywność dla pracowników


Wielu pracownikom przysługują karty żywnościowe, choć zapewne większość z nas o tym nie wie. Są one nadawane pracownikom przez zadowolonego z nich szefa, który chciałby ich wyróżnić. Korzyści z karty, zaś czerpią obie strony, gdyż jest ona zwolniona z kosztów ZUS do kwoty aż 300 zł. Sprawdźmy, jakie jeszcze korzyści dają tego typu benefity.

Karta żywnościowa. Jakie daje korzyści?

Kwota finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom nie przekracza przeważnie około 200 złotych miesięcznie. Jednak pracownik, który dzięki karcie może zapłacić za zamówiony u dostawcy, z którym pracodawca podpisał umowę - posiłek, a karta co miesiąc musi być doładowywana tą samą kwotą. Przekonajmy się, kto i co zyskuje na karcie żywnościowej.

Korzyści dla pracodawcy

Karta żywnościowa przynosi korzyści również temu, kto podarował ją pracownikom:

- możliwość docenienia pracy pracownika i zwiększenia efektywności jego pracy;

- dobra opinia pracowników;

- możliwość dołączenie do programu For Good Movement - Endered jako dostawca kart daje Ci taką opcję,

- zmniejszenie kosztów składek ZUS,

- zmobilizowanie zespołu do pracy - większa wydajność pracowników. 

Korzyści dla pracownika

Jest to oczywiście główne założenie programu: nadanie korzyści efektywnemu, pracowitemu pracownikowi. Jakie zatem otrzymuje wyróżnienia wraz z kartą? Są to m.in:

- możliwość płacenia za posiłki online, za pomocą karty żywnościowej,

- wiele promocji oraz zniżek,

- możliwość odbioru dań w punktach gastronomicznych,

- kontrola aplikacji,

- karta akceptowana w całej Polsce, 

- możliwość wyboru posiłku,

- alternatywa wykorzystania w każdej restauracji. 

Możliwości wydawania posiłków. Gdzie można wykorzystywać kartę?

Karty lunchowe jako karty podarunkowe cieszą się uznaniem wśród pracowników, którzy je otrzymali. Jednak dość często zastanawiamy się, gdzie można je wykorzystać i czy wszystkie lokale gastronomiczne akceptują ów benefit. Kartę można spokojnie realizować w restauracjach, barach, sklepach spożywczych, pizzeriach czy piekarniach. Czyli wszędzie tam, gdzie możemy zjeść ciepły posiłek. Możemy śmiało więc rzec, iż dofinansowanie posiłków można wykorzystać w dowolnym czasie 

A co z podatkami i ZUS-em? Karta żywieniowa podlega opodatkowaniu?

Jeśli karty zostaną zakupione z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, są zwolnione z podatku, lecz ich roczna kwota nie mogłaby przekroczyć trzystu osiemdziesięciu złotych na rok, a więc niestety większość pracodawców nie decyduje się na tego typu fundusze. W większości jednak niestety trzeba doliczyć kartę żywnościową do przychodu pracownika i wpisać zaliczkę za podatki. Jeżeli jednak kwota nie przekracza dwustu złotych, a dokładniej stu dziewięćdziesięciu, jest w pewnym stopniu wolna od podatku, ale nie zawsze. Według przepisów prawnych, nie płacimy podatku wyłącznie za karty, które opłacają ciepły posiłek w lokalu gastronomicznym, lecz nie wolno nim płacić za produkty do przygotowania posiłku, w lokalu handlowym. Jednak to wszystko odnosi się do ZUSu. Inaczej jest z rozliczeniem PIT-u, czyli podatku od dochodu. W tej kwestii urząd mówi jasno, iż jedynie ci pracownicy, którzy z uwagi na pracę fizyczną potrzebują posiłku, ale pracodawca nie może go im zapewnić, mogą nie płacić podatku. Wobec tego, karta żywnościowa na ogół będzie podlegać pitowi, tylko w specyficznych wypadkach, nie będzie wliczana do przychodu. 

Jak się okazuje karty żywnościowe mają wiele korzyści, ale też wad. Dowiedzmy się o nich nim przystąpimy do zakupu karty.