Program do faktur a sprawność twojej księgowości Artykuł sponsorowany

Program do faktur a sprawność twojej księgowości


Wystawianie faktur VAT stanowi podstawę obsługi księgowo-finansowej zdecydowanej większości polskich firm, a także osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Pakiet przedsiębiorcy bardzo często uwzględnia jednak więcej możliwości niż tylko wystawianie faktur VAT.

Wystawianie faktur - kluczowe dla przejrzystości finansowej firmy?

Od wystawiania faktur zależy sposób dokumentowania przychodów firmy. Oczywiście nie mniej ważne są faktury kosztowe, na sposób ich wystawiania w większości przypadków nie masz jednak wpływu. Na to, jak wystawisz faktury sprzedażowe — już tak. Dzisiaj coraz częstszym rozwiązaniem jest wystawianie faktur online: dotyczy to zarówno dokumentów sprzedażowych, jak i dokumentów kosztowych. Do przygotowania faktur warto wykorzystywać jednak prosty i funkcjonalny w obsłudze program, który ułatwi przygotowanie wszystkich dokumentów w sposób poprawny, zgodny z obowiązującym prawem, pozwalający na przygotowanie istotnego dokumentu rozliczeniowego, jakim jest Jednolity Plik Kontrolny. Wszystko jednak zaczyna się od paragonów fiskalnych, faktur zaliczkowych, faktur VAT i wielu innych dokumentów. To dokumenty sprzedażowe w dużej mierze wpływają na przejrzystość rozliczeń firmy. Warto więc zadbać, aby zarówno faktury zaliczkowe, pro forma, jak i VAT były przygotowane w odpowiedni sposób. 

Faktura VAT - podstawa, ale nie jedyna możliwość

Dokumentów sprzedażowych może być znacznie więcej niż tylko faktura VAT. Rachunek, faktura MP, faktura zaliczkowe, proforma, uproszczona, faktura WDT i WNT, faktura wewnętrzna, faktura końcowa, faktura korekta, faktura eksportowa czy zbiorcza to tylko kilka możliwości. Wysyłka faktur tego typu musi jednak zostać poprzedzona przygotowaniem odpowiedniego dokumentu zgodnego z obowiązującym prawem. Nie ma znaczenia, czy wysyłasz fakturę VAT czy wydajesz paragon jako fakturę uproszczoną — liczy się poprawne przygotowanie druku i w ty pomóc ci może Faktura VAT Program. Programy do wystawiania faktur mają bardzo dużo różnych funkcjonalności, natomiast liczy się przede wszystkim: fakturowanie (kasa i przelewy), cennik, lista kontrahentów, ewidencja VAT, raport sprzedaży import i eksport, archiwizacja danych, obsługa JPK. Oczywiście nie każdy przedsiębiorca będzie korzystał ze wszystkich możliwości takiego programu, natomiast ważne jest, aby aplikacja umożliwiała mu wykonanie maksymalnie jak największej liczby działań na dokumentach sprzedażowych.

Jak usprawnić wystawianie faktur VAT i nie tylko?

Faktura VAT to najczęściej wypełniany dokument sprzedażowy. Jak usprawnić jego obsługę. Z pomocą na pewno przyjść może automatyczne uzupełnianie danych. Wystarczy już baza kontrahentów, żeby przyspieszyć automatyzacją procesu obsługi. Zapisane dane dotyczące usługi i związanego z nią VATu natychmiast przyspieszają całą procedurę. Ciekawym rozwiązaniem są faktury cykliczne. Jeśli co miesiąc wystawiasz kontrahentowi dokładnie taką samą fakturę, po co tracić na to czas? Wystarczy zautomatyzować proces, ustawić dane do cyklicznego odnawiania faktury. To kolejny sposób na usprawnienie procesu. Im więcej masz takich sytuacji, tym większy będzie zakres optymalizacji procesów księgowych. Program faktura VAT może ci także ułatwić wystawianie faktur na sprzedaż produktów z kodami kreskowymi. Współpraca z czytnikami kodów kreskowych znacząco jest w stanie przyspieszyć całą procedurę wystawiania faktury, a jednocześnie pozwolić na sprawną obsługę magazynu. 

Funkcjonalny program do wystawiania faktur można bowiem połączyć z obsługą magazynu, co pozwoli na zautomatyzowanie i uproszczenie bardzo wielu działań, na które pracownicy magazynu, jak i działu księgowego tracą w ciągu miesiąca często naprawdę dużo czasu. Takie połączenie pozwala także uzyskać lepszą kontrolę nad stanami magazynowymi, płynnością finansową firmy, tempem jej rozwoju. Nie chodzi więc tutaj już wyłącznie o przyspieszenie samego procesu wystawiania faktur. 

Jak wybrać program do wystawiania faktur? Faktura VAT Program

Automatyczne dane kontrahenta wprowadzane do faktury to rozwiązanie, które przyda nie każdemu. Nie każdy jednak potrzebuje funkcjonalności podzielonej płatności. Nie wszyscy potrzebują, aby oprogramowanie samo pobierało aktualne kursy walut. Nie każdemu zależy także na umieszczeniu własnego logo firmy na fakturze. Program do wystawiania faktur warto więc wybierać przede wszystkim, uwzględniając listę najpotrzebniejszych funkcjonalności dla twojej firmy. Prosty i funkcjonalny program wystarczy naprawdę bardzo wielu przedsiębiorcom. Nie mają oni potrzeby kupowania bardziej rozbudowanego oprogramowania i dobrze, bo to byłby zupełnie niepotrzebny wydatek w ich przypadku. Kluczem jest rozpoznanie swoich potrzeb, typu dokumentów sprzedażowych, ich specyfiki, sposobu komunikacji z klientami (wysyła online, faktury cykliczne, zbiorcze itd.). Funkcjonalny program to program dostosowany do twoich potrzeb, specyfiki prowadzonej przez ciebie działalności i jej prawnego dokumentowania. To jest najważniejsze kryterium wyboru programu do faktur.