Musisz kupić kasę fiskalną? Pomyśl o urządzeniu Online Ready

Musisz kupić kasę fiskalną? Pomyśl o urządzeniu Online Ready


W Polsce praktycznie każdego dnia zakładane są firmy, które zajmują się obsługą klientów indywidualnych. Jak powszechnie wiadomo, działalność tego typu w wielu przypadkach wiąże się z obowiązkiem stosowania kasy rejestrującej. Jednakże, obecnie przy zakupie urządzenia warto uwzględnić ważną kwestię. A konkretnie to, że od 2018 roku zacznie funkcjonować system kas fiskalnych online.

Nowe regulacje prawne, które są obecnie przygotowywane m.in. przez Ministerstwo Rozwoju, wprowadzą istotne modyfikacje w sposobie działania urządzeń fiskalnych. Kluczowa zmiana będzie polegała na ustanowieniu w 2018 roku systemu online. W ramach wspomnianego rozwiązania, kasy rejestrujące zaczną przesyłać informacje do centralnego repozytorium, czyli serwerów nadzorowanych przez Ministerstwo Finansów. Pytanie jednak, co w przypadku przedsiębiorców, którzy będą musieli kupić urządzenia fiskalne jeszcze przed wprowadzeniem nowych regulacji? Czy zmiana w przepisach zobliguje ich do wymiany dopiero co zainstalowanych kas? Odpowiedzią na te wątpliwości są modele posiadające gwarancję Online Ready.

Urządzenia fiskalne – zmiany w 2018 roku

Wyposażenie kas rejestrujących w rozwiązania technologiczne, zapewniające transmisję danych do serwerów MF, nie będzie jedyną zmianą, która wejdzie w życie na początku 2018 roku. Polski ustawodawca zapowiedział bowiem, że nowe urządzenia fiskalne zyskają także inne funkcjonalności. Ważnym ogniwem kas online’owych będzie np. technologia, która pozwoli krajowym podatnikom na bezpieczne realizowanie i wysyłanie paragonów elektronicznych (na życzenie nabywców). Ponadto, modyfikacja systemu fiskalizacji ma się przyczynić do zwiększenia roli obrotu bezgotówkowego. A będzie to możliwe za sprawą tego, że od 2018 roku każda kasa rejestrująca zostanie wyposażona w protokół komunikacyjny, który zagwarantuje płynną współpracę z terminalem płatniczym. W związku z tym, w przyszłości zdecydowanie zwiększy się liczba punktów akceptujących elektroniczne finalizowanie transakcji.

Szczegółowe omówienie zagadnień związanych z nowym systemem zawiera serwis o kasach fiskalnych online.

Online Ready, czyli modernizacja kasy w przyszłości

Obecnie na rynku technologii dla handlu i usług nie są jeszcze dostępne kasy fiskalne, które posiadałyby funkcje wymagane przez system online. Modele tego typu zaczną trafiać do sprzedaży dopiero po ustanowieniu nowych regulacji prawnych. Niemniej, polscy producenci urządzeń rejestrujących już teraz przygotowują się do zmian, które zostaną wprowadzone w 2018 roku. Dzięki temu od pewnego czasu w ofercie dystrybutorów kas fiskalnych znajdują się modele z certyfikatem Online Ready.

Na czym konkretnie polega gwarancja modernizacji urządzenia rejestrującego? W największym skrócie, przedsiębiorca może dziś kupić kasę posiadającą certyfikat Online Ready. Kiedy zaś zacznie obowiązywać nowy system fiskalizacji, wystarczające będzie wyposażenie tego modelu w dodatkowe funkcje, m.in. technologię służącą do realizowania e-paragonów. W rezultacie, zniknie konieczność wymiany urządzenia rejestrującego, które niedawno zostało wdrożone w firmie. Zamiast tego, podatnik będzie mógł korzystać z dotychczasowej kasy – dostosowanej do zmodyfikowanych wymogów technicznych.

Wśród modeli gotowych na pracę w systemie online znajdują się zarówno urządzenia mobilne, jak i stacjonarne. Kasy fiskalne tego typu kupisz tutaj.

Źródło: Infoss