Charakterystyka kabli wykorzystywanych w górnictwie Artykuł sponsorowany
Trudno zaprzeczyć, że górnictwo to branża niezwykle wymagająca i wiążąca się z ogromnym ryzykiem po stronie pracowników ? niejednokrotnie słyszy się bowiem o wybuchach w kopalniach czy też górnikach zasypanych pod hałdami węgla lub innych wydobywanych surowców.
Dlatego właśnie tak ważne jest, aby górnicy narażający swoje życie oraz zdrowie mieli pewność, że podczas pracy udostępniany jest im najwyższej jakości sprzęt na którym mogą polegać oraz którego stan nie stwarza ryzyka awarii. W nowoczesnych kopalniach zauważyć można stałą wymianę osprzętu na nowszy, natomiast to swoiste ?odświeżenie? przechodzą nie tylko maszyny i akcesoria górnicze, ale także kable.
Producenci kabli, jak np. firma Bitner z Trzyciąża szczególną wagę przywiązują do jakości swoich produktów. Obecnie przewody wykorzystywane w kopalniach wykonywane są z najlepszych materiałów, które to niejednokrotnie wzmacniane są dodatkowo ponadprzeciętnie wytrzymałymi włóknami aramidowymi, izolowane gumą ciepłoodporną i posiadają odseparowane od siebie ekrany. Co więcej, sam kabel powstaje najczęściej z miedzi, która gwarantuje wydajny przepływ prądu bez strat energetycznych oraz niską podatność na uszkodzenia mechaniczne, zgięcia i przełamania.
Produkty opisywanego typu wykorzystywane są do celów sygnalizacyjnych, jak również do zasilania maszyn oraz urządzeń użytkowanych przez górników. Są one opracowywane z myślą o bezpieczeństwie oraz komforcie pracy takich osób. Niezwykle ważny jest fakt, iż ich powłoki zewnętrzne powstają z surowców, które w przypadku wystąpienia niekontrolowanego zapłonu emitują jasny, umiarkowanie drażniący dym ułatwiający ewakuację i przeprowadzenie akcji gaśniczej, nie natomiast ciemne i gryzące opary, które mogą negatywnie odbić się na zdrowiu ekspertów pracujących pod ziemią, a także sprawić, że ich wyprowadzenie na powierzchnię stanie się niemalże niemożliwe.
Pomimo wszelkich nadmienionych wzmocnień oraz zabezpieczeń, kable górnicze w dalszym ciągu są bardzo giętkie i elastyczne, dzięki czemu możliwe jest ich doprowadzenie do maszyn oraz urządzeń znajdujących się w ciężko dostępnym terenie lub też do znacznie oddalonych od serca kopalni korytarzy. Ich giętkość eliminuje także ryzyko przetarcia lub złamania się przewodu, co mogłoby zatrzymać pracę kopalni na wiele długich godzin albo nawet dni, generując tym samym ogromne koszty po stronie właściciela takiej działalności gospodarczej.
Stwierdzić można, że produkty te są o wiele droższe niż standardowe kable dostępne w sklepach i przeznaczone do zastosowań uniwersalnych, jednakże mamy nadzieję, że niniejszy artykuł w jasny oraz przejrzysty sposób wyjaśnił naszym czytelnikom dlaczego sytuacja taka ma miejsce ? muszą one bowiem spełniać wysoce specjalistyczne funkcje oraz gwarantować najwyższą możliwą niezawodność, a więc nie może być mowy o półśrodkach czy też zastosowaniu niesprawdzonych lub też charakteryzujących się suboptymalną jakością surowców. Jeżeli na szali znajduje się zdrowie oraz życie górników pracujących w bardzo wymagających i niebezpiecznych warunkach, kompromisy po prostu nie mogą wchodzić w grę!