Drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej

Przepłynąłeś przez pierwszą rozmowę? Teraz zostałeś zaproszony na kolejną. W jaki sposób osiągniesz sukces na drugiej rozmowie i zdobędziesz pewność, że pożądana praca należy do Ciebie?

Ulga kontra strach  

Tych kilka pierwszych momentów, po tym jak usłyszałeś, że zaproszono Cię na drugą rozmowę, może wypełniać nadzwyczajny szereg skonfliktowanych emocji. Pierwszy powiew radości, ulgi i ogólnego samozadowolenia powoli odpływa, aby umożliwić realizację innemu, większemu - trzeba stawić czoła przeszkodzie. Ostatecznie możesz postrzegać wiadomość, jako kompletnie przerażającą, zwłaszcza wtedy, gdy rozmowa jest w prestiżowej firmie, w sprawie stanowiska, o którym marzysz.  
Wszyscy wiemy, że na rynku jest ostra rywalizacja, jeżeli chodzi o pracę. Sally Burns, kierownik ds. zarządzania zasobami ludzkimi w jednej z wiodących firm wyjaśnia: ? Pracodawców stać jest teraz na to, aby być bardziej wymagającym, gdyż w niektórych sektorach jest więcej kandydatów niż stanowisk.? Pomimo to, pamiętaj, że jeżeli zaszedłeś tak daleko, twoja kandydatura jest teraz poważnie rozpatrywana. Różnice zaczynają przechylać się na twoją stronę, więc potrzebne jest ponowne zaprezentowanie się. Co jeszcze możesz zrobić? Kluczową sprawą jest szczegółowa prezentacja. Skupienie się na najmniejszych szczegółach pomoże Ci przebić się przez konkurencję, tak aby nawet na tym etapie, wszystkie konstelacje czynników mogły przechylić decyzję na twoją stronę!  

Pierwsza kontra druga rozmowa: jaka jest różnica?  

Pierwszą rozmowę przeprowadzają zazwyczaj osoby z działów HR. Sprawdzają twoje podłoże akademickie, zasoby umiejętności i doświadczenie, aby zobaczyć, że są one zgodne z twoim CV. Dowiedz się z wyprzedzeniem, jaka jest forma drugiej rozmowy, gdyż istnieje kilka możliwości. Możesz się spotkać z jedną osobą, być może z twoim przyszłym przełożonym lub z kilkoma członkami zespołu, na rozmowie grupowej lub serii rozmów indywidualnych. Niezależnie od formy, zadawane pytania odkrywają dwa szczególne obszary:  

 • Czy masz kompetencje, aby wykonywać tą pracę? To pytanie ma na celu sprawdzenie twoich umiejętności i doświadczenia, być może osądzenie wiedzy zdobytej podczas studiów
 • Czy zamierzasz dopasować się do firmy i współpracować z innymi pracownikami? Twoja osobowość i osobisty wpływ, jaki wywierasz stanowią naprawdę to, co decyduje o twoim zatrudnieniu. Jest to o wiele ważniejsze niż jakiekolwiek kwalifikacje. Tak więc bądź sobą i pozwól lśnić swojej osobowości. Bądź entuzjastyczny, szczery i pozytywnie nastawiony  

Generalnie, pytania są bardziej przenikliwe niż na pierwszej rozmowie. Musisz być w stanie udzielić pełniejszych odpowiedzi na asortyment pytań.  

Aspekty praktyczne  

Stawienie się na rozmowie z ?odrobioną pracą domową? doda Ci pewności siebie, bo wiesz, że jest mniejsza szansa na jakiekolwiek niespodzianki! Zatem jak się możesz przygotować? Twoje przygotowania powinny koncentrować się na praktycznych i intelektualnych aspektach rozmowy kwalifikacyjnej.

 • Dowiedz się z wyprzedzeniem, jakie są nazwiska i tytuły osób prowadzących rozmowę
 • Sprawdź gdzie i kiedy odbędzie się rozmowa oraz stosownie do tego, zaplanuj swoją podróż
 • Zostaw zapas czasu w swojej podróży, na wypadek opóźnień. Pamiętaj, aby zabrać numery telefonów osób, z którymi masz się spotkać, na wypadek niespodziewanej zmiany planów
 • Pierwsze wrażenie tak bardzo się liczy, więc upewnij się, że wyglądasz czysto i schludnie oraz zawsze noś garnitur, jeżeli środowisko nie jest szczególnie nieformalne. Zabierz ze sobą kopię CV, kartkę i długopis. Nie ma znaczenia przekonanie, że współrozmówca będzie miał kopię   z pierwszego spotkania
 • Upewnij się, że wziąłeś wizytówki osób prowadzących rozmowę, abyś mógł napisać listy  z podziękowaniami
 • Skontaktuj się z pracodawca w celu wyjaśnienia kwestii wydatków, gdyż większość pracodawców płaci poniesione koszty wizyty. Zatrzymaj paragony z podróży, zakwaterowania i wyżywienia  

Aspekty intelektualne  

Na podstawie uzyskanych za pierwszym razem informacji utwórz bazę wokół branży, firmy i twojej potencjalnej roli. Poznaj firmę poprzez przeglądanie prasy branżowej, nowinek, artykułów na temat ostatnich wydarzeń, strony internetowej firmy i rocznego raportu, uwzględniając jej misję, cele, filozofię  i styl zarządzania. Naucz się potrzeb swojego pracodawcy, które odnoszą się do twojego potencjalnego stanowiska, tak abyś poprzez swoje umiejętności, zainteresowania i doświadczenia mógł trafić w te potrzeby.  
Porozmawiaj z kimś, kogo znasz i kto pracuje w tej samej branży lub jest związany z firmą. To często robi wrażenie na pracodawcach. Lucy Sanders zgadza się bez wątpienia. Gdy ona przechodziła przez drugi etap rozmowy w sprawie kierowniczego stanowiska w jednej z wiodących firm, od niechcenia wymieniła nazwisko osoby z firmy, z którą miała kontakt i przeszła do omówienia różnorodnych zagadnień, które przedyskutowała w konwersacji z tą właśnie osobą. Zanim dostała pracę, powiedziano jej, że to było zwycięską formułą, gdyż jej pracodawca poczuł, że Lucy jest naprawdę zainteresowana pracą dla niego.  

Rady ogólne  

Cofnij się myślami do pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej.  

 • Na jakich głównych zagadnieniach koncentrowali się współrozmówcy? Bądź przygotowany, aby skupić się na tych zagadnieniach, które tym razem mogą być nawet bardziej uszczegółowione
 • Spójrz na informacje, które zostały Ci dane: broszury, prezentacje. Bądź przygotowany, aby odpowiedzieć na pytania z nimi związane
 • Jakie pytania były zadawane? Które wydawały Ci się trudne? Bądź przygotowany, aby odpowiedzieć na nie raz jeszcze. Uprzednie przygotowanie umożliwia mocniejsze odpowiedzi, nawet na tradycyjne pytania, takie, jak: ?Dlaczego powinniśmy zatrudnić Ciebie?? i ?Co nam możesz zaoferować?? To pomoże Ci wykazać zdolności komunikacyjne
 • Pomyśl o tym, czego stara się dowiedzieć osoba prowadząca rozmowę, zadając poszczególne pytania i sformułuj odpowiednio do tego swoje odpowiedzi. Przy czym pamiętaj, aby udzielać tych samych odpowiedzi, co poprzednim razem, gdyż współrozmówca mógł zrobić notatki
 • Aby współrozmówca mógł Cię lepiej poznać, ta rozmowa daje Ci szansę raczej na przedstawienie twoich pomysłów, niż mówienie o umiejętnościach czy doświadczeniu, jak to było poprzednim razem. Bądź oryginalny ? pomyśl o nowych przykładach i informacjach, gdy jest mowa o twoich osiągnięciach
 • Nie daj się rozpraszać. Skoncentruj się i słuchaj uważnie
 • Bądź pewny siebie, pozostań spokojny, zwięzły i do rzeczy, entuzjastyczny i pozytywnie nastawiony. Znaj swoje umiejętności, mocne strony i wyraź je z przekonaniem.

 

Pytania warte zadania  

Zadawanie pytań pokazuje inicjatywę, entuzjazm i to, że jesteś zainteresowany stanowiskiem. Oto te, które warto zadać:  

 • Jakich osiągnięć oczekujecie ode mnie podczas pierwszych sześciu miesięcy?
 • Jak można zdefiniować kulturę firmy?
 • Jaki otrzymam rodzaj wsparcia dla mojego rozwoju zawodowego?  

Przygotuj również kilka pytań, które odnoszą się bezpośrednio do informacji, jakich Ci dostarczono na pierwszej rozmowie. Jeżeli masz możliwość zadawania pytań, zapytaj: ?W zeszłym tygodniu, gdy spotkałem się z Panem X, wspomniał on o takim, czy innym projekcie, ? jaki będzie udział mojego zespołu w tym właśnie obszarze?? To nie tylko wskazuje na entuzjazm, lecz również na umiejętność słuchania. Spodziewaj się również wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości na temat organizacji, szkoleń, wynagrodzenia czy lokalizacji.  
Pamiętaj, iż jest to proces obustronny. Możesz im się spodobać, ale jaka jest twoja opinia o nich? Twoim celem jest się tego dowiedzieć! Wykorzystaj tą możliwość, aby spotkać się z osobami, przyjrzeć się wyposażeniu, poddać rewizji filozofię firmy i zadać jakiekolwiek dodatkowe pytania. Czy pracodawca robi wrażenie szczęśliwego, znudzonego, przepracowanego? W pierwszym rzędzie, czy Ci się podoba? Są to ludzie, z którymi będziesz musiał spędzić większość twojego czasu, więc lepiej wiedzieć to teraz.  
Ponowne rozmowy kwalifikacyjne są często okazją dla Ciebie, abyś mógł być przedstawiony potencjalnym kolegom, jak również kierownikowi. Tak samo, jak ich misją jest przekonanie się jaki naprawdę jesteś, twoją jest określenie, czy będziesz szczęśliwy, dzieląc z nimi biuro czy biurko! Jeśli masz na tyle szczęścia, że zostaniesz przedstawiony ludziom, którzy w istocie mogą być twoją grupą rówieśniczą, nie bój się pytać o to, jak się tu pracuje. Możesz zapytać, jaka jest atmosfera w biurze i na ile towarzyscy są współpracownicy, (jeśli ważne jest, aby to rozważyć), a nawet o pewne aspekty odnośnie warunków pracy w danej okolicy ? czy w pobliżu jest siłownia, przyzwoite sklepy, dobre połączenia komunikacyjne itd.  

Dalszy ciąg działań  

Pamiętaj, aby po odbyciu drugiej rozmowy dać natychmiastową informację zwrotną swojemu konsultantowi ds. rekrutacji, który będzie czekał, aby się dowiedzieć jak Ci poszło. Wymaga to uwzględnienia wszystkich obszarów, w których się potknąłeś lub, na których mogłeś się potknąć ? być może masz dręczącą wątpliwość co do określonej odpowiedzi, której udzieliłeś lub zapomniałeś przekonać ich poprzez istotny przykład, że posiadasz wyjątkowa umiejętność czy doświadczenie? Twój konsultant może to uzupełnić, dzwoniąc do pracodawcy.  
Prześlij notkę z podziękowaniami, jeżeli rozmowa odbyła się bezpośrednio z pracodawcą, wyrażając swój entuzjazm i chęć do współpracy. Może się okazać, że notka wysłana natychmiast do osoby, z którą odbyła się rozmowa, jest decydującym czynnikiem dla otrzymania oferty pracy.  
Istnieje możliwość, że dostaniesz ofertę pracy od razu, na koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli ją dostaniesz i nie jesteś przekonany, bądź na tyle pewny siebie, aby poprosić o czas do namysłu. Jest to normalna procedura, jednakże odpowiedź powinna być znana kilka dni później.  
Ponowna rozmowa kwalifikacyjna może być zniechęcająca, ale będziesz w połowie drogi, jeżeli poświęcisz czas na przygotowanie.

 
Autor artykułu:
Materiał opracowany przez Hays Poland