Curriculum vitae – co można, a czego nie

Curriculum vitae – co można, a czego nie.

CV wraz z listem motywacyjnym stanowią naszą wizytówkę dla przyszłego pracodawcy. To one będą za nas mówiły, przedstawiały naszą osobę zanim dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej. Co więcej – to one z reguły decydują, czy do takiej rozmowy w ogóle dojdzie.  Dlatego należy zadbać o to, aby były one interesujące dla pracodawcy. Niejednokrotnie będziemy zmuszeni do przygotowania kilku wersji tych dokumentów – każdego bowiem pracodawcę powinniśmy traktować w sposób indywidualny i, zgodnie z przedstawionymi przez niego wymaganiami, podać w dokumentach przede wszystkim te informacje, które mogą być dla niego wartościowe.  Warto zatem poznać kilka zasad obowiązujących przy ich tworzeniu. W tym artykule zajmiemy się nadrzędnym z dokumentów, jakim jest życiorys.

Układ

 • Należy pamiętać, iż każdy, nawet najbardziej cierpliwy rekruter, po przeczytaniu kilkudziesięciu dokumentów straci chęci do przeglądania ich w całości i zacznie szukać tylko tych elementów, które według niego są kluczowe. Dlatego życiorys powinien być czytelny i przejrzysty, najlepiej pisany maszynowo lub na komputerze.  Najważniejsze dane powinny być wypunktowane, można nawet zastosować pogrubienie, tak aby pracodawca od razu zwrócił na nie uwagę.
 • Pisanie życiorysu zaleca się na papierze formatu A4, najlepiej białym. Wszelkie dodatki w stylu zawiłych czcionek czy kolorowego papieru będą tylko odwracały uwagę od tego, co najistotniejsze, dlatego należy z nich zrezygnować.
 • Nikt nie lubi czytać długich dokumentów, w których większość informacji jest dla niego zbędna, zatem lepiej zadbać o zwięzłość życiorysu. To nie jest miejsce na szczegółowe  opisanie całego dotychczasowego życia.  Życiorys powinien zawierać wypunktowane najważniejsze informacje. Najlepiej, jeśli  zmieścimy się na jednej kartce, góra dwóch.

Zawartość

 • Dane osobowe – imię i nazwisko, adres, numer telefonu do kontaktu, ewentualnie adres email.
 • Wykształcenie – zasadą jest, że pomija się szkołę podstawową. Natomiast jeśli chodzi o szkołę średnią i wyższą, należy podać pełną nazwę szkoły, miasto, w którym się znajduje, w przypadku szkoły średniej można podać także profil klasy, w przypadku szkoły wyższej – konieczne jest podanie wydziału, kierunku, specjalizacji, opcjonalnie tytułu, z jakim się ukończyło uczelnię. Wszystkie te informacje powinny być ułożone w odwróconym porządku chronologicznym – ostatnie wydarzenie powinno być umieszczone na pierwszym miejscu.
 • Doświadczenie zawodowe – obowiązuje taka sama kolejność podawania faktów jak w przypadku wykształcenia. W dziale tym zawieramy wszystkie poprzednie miejsca pracy, wraz z datą rozpoczęcia i zakończenia pracy. Następnie podajemy stanowisko, na jakim byliśmy zatrudnieni i w punktach zakres naszych obowiązków i zadań, które wykonywaliśmy. Jeśli w danej pracy odnieśliśmy jakieś znaczące sukcesy również warto w  tym miejscu o nich wspomnieć (można to zrobić również w liście motywacyjnym, aczkolwiek nie zawsze jest on wymagany przez pracodawcę). Jeśli nie jesteśmy w stanie wykazać się jeszcze żadnym doświadczeniem zawodowym, należy wymienić staże i praktyki, w których braliśmy udział, organizacje studenckie, których byliśmy członkami, organizacje charytatywne itp. Dla nas takie informacje mogą wydawać się zbędne, dla osób rekrutujących natomiast są bardzo cenne – świadczą bowiem o naszej zdolności do pracy zespołowej i innych istotnych umiejętnościach.
 • Znajomość języków obcych – w punkcie tym należy wymienić wszystkie języki obce, jakie znamy, podając przy tym nasz stopień zaawansowania zarówno w mowie, jak i w piśmie. Jeśli posiadamy certyfikaty będące udokumentowaniem znajomości języków, również o tym wspominamy.
 • Dodatkowe umiejętności – czyli wszystko to, co potrafimy robić, a co może okazać się przydatne w pracy, np. obsługa komputera (jakie programy potrafimy obsługiwać, jakie systemy operacyjne znamy itp.), czy posiadamy prawo jazdy, książeczkę sanepidu, potrafimy obsługiwać urządzenia biurowe itd.
 • Zainteresowania i hobby – krótko, bez zbędnych opisów – czym zajmujemy się po pracy, co nas szczególnie interesuje, jeśli mamy w tej dziedzinie jakieś sukcesy należy je również wymienić (np. wydanie książki na temat podróży).
 • Aby nasze dokumenty mogły być przetwarzane w procesie rekrutacji na końcu życiorysu należy  umieścić klauzulę o ochronie danych osobowych w postaci:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.97 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. Nr 133 poz. 883)”

 • Podpis – czytelny, własnoręczny podpis.

Czego należy się wystrzegać

 • Przede wszystkim – kłamstwa. Pracodawca i tak najprawdopodobniej zweryfikuje dane zawarte w naszym CV, dlatego lepiej unikać zamieszczania w nim faktów nieprawdziwych. Kiedy kłamstwo wyjdzie na jaw, może nas bardzo dużo kosztować.
 • Jeśli nie udało nam się zmieścić na jednej stronie A4 dalsze informacje zamieszczamy na kolejnej kartce, absolutnie nie na drugiej stronie tej samej kartki.
 • Po napisaniu życiorysu należy sprawdzić jego poprawność pod względem stylistycznym, gramatycznym, ortograficznym, i interpunkcyjnym, unikać słów niecenzuralnych, skrótów, slangu.
 • Trzymajmy się reguł co do formy CV – to nie jest konkurs plastyczny i naprawdę wszelkie udziwnienia w czcionce czy papierze są zbędne.
 • Jeśli dodatkowo umieszczamy swoje zdjęcie, róbmy to dobrze – najlepiej żeby było to zdjęcie tzw. legitymacyjne, do dowodu czy paszportowe.
 • Rezygnujemy z długich opisów. Wszystko co najważniejsze zawieramy w punktach.