Wszystko, co musisz wiedzieć na temat pracy tymczasowej Wszystko, co musisz wiedzieć na temat pracy tymczasowej Artykuł sponsorowany

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat pracy tymczasowej Wszystko, co musisz wiedzieć na temat pracy tymczasowej


Praca tymczasowa, nazywana często leasingiem pracowniczym, to rodzaj zatrudnienia, który odbywa się tylko wtedy, gdy pośredniczy w nim agencja pracy – pełni ona rolę pośrednika między osobą zatrudnianą, a pracodawcą – oraz, gdy czas obowiązywania umowy, nie przekracza kilku miesięcy. Zawsze ignorowałeś takie oferty pracy? A może słyszałeś, że tacy pracownicy zabierają mniej? Nic z tych rzeczy! W naszym tekście przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć na temat pracy tymczasowej.

Dla kogo praca tymczasowa?

Studiujesz dziennie i chcesz jakoś połączyć to z dodatkową pracą? A może nadal uczysz się w liceum i szukasz dodatkowego zajęcia? W takim razie wszystko wskazuje na to, że zainteresuje Cię praca tymczasowa! To właśnie do takich osób jak Ty, swoją ofertę kierują agencje pracy. Dlaczego? Agencje nie wymagają dodatkowych kursów lub szkoleń – bez problemu zatrudnienie znajdą osoby nie mające żadnego doświadczenia zawodowego. Dodatkowym atutem jest również to, że masz szansę dopasować grafik w pracy do planu zajęć w szkole lub na uczelni. Kto jeszcze powinien zainteresować się pracą tymczasową? Wszystkie osoby, które mają problem ze znalezieniem pracy – posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, matki powracające do pracy po przerwie związanej macierzyństwem lub seniorzy, chcący dorobić do emerytury.

Czy pracując na umowie o pracę tymczasową zarabia się mniej?

To jeden z największych mitów – agencja nie pobiera części Twojej wypłaty. Oczywiście, nie oznacza to, że pracują one na zasadach wolontariatu. Za ich wynagrodzenie odpowiedzialne są zatrudniające je firmy, a nie Ty! Ta informacja znajduje potwierdzenie w kodeksie pracy i dopóki nie zmieni się prawo, każdy pracodawca, i każda agencja, muszą przestrzegać tych przepisów. Niestety, ale zdarzają się takie, które próbują nagiąć postanowienia kodeksu, dlatego zawsze współpracuj z renomowanym i sprawdzonymi agencjami, takimi jak GPPeople. Podobnie jest w przypadku prowizji – nie musisz płacić agencji za znalezioną pracę. Pamiętaj, agencja pracy to nie agencja nieruchomości!

Czy warto pracować tymczasowo?

Wielu bezrobotnych ignoruje oferty pracy tymczasowej. A to bardzo duży błąd! Nie ma nic gorszego dla pracodawcy niż luka w CV! Dlatego nawet jeśli praca nie do końca spełnia Twoje oczekiwania, to warto ją przyjąć z co najmniej dwóch powodów – na jakiś czas zapewnisz sobie stały dopływ pieniędzy, ale też będziesz wciąż aktywny zawodowo! Dlaczego jeszcze warto podjąć pracę tymczasową? To ogromna szansa do rozwoju – robisz kursy i uczestniczysz w szkoleniach, za które nie płacisz, bo ich przeprowadzenie wynika ze zobowiązań agencji wobec Twojego pracodawcy. Wybierając taką formę zatrudnia, wcale nie zamykasz sobie drogi do stałej pracy – być może spodobasz się na nowemu szefowi lub powstanie dodatkowy etat, a Ty dostaniesz umowę na czas nieokreślony?