Problem rutyny w pracy opiekunki osoby starszej Artykuł sponsorowany

Problem rutyny w pracy opiekunki osoby starszej


Rutyna jest charakterystyczna dla każdego zawodu, nic więc dziwnego, że dopada również opiekunki osób starszych. Jak sobie z nią radzić i czy rzeczywiście zawsze jest czymś złym?

Rutyna jako sposób na sumienne wykonywanie obowiązków?
Każda osoba zajmująca się pracą w charakterze opiekunki osób starszych ma nieco inne przemyślenia na ten temat, wielokrotnie więc możemy usłyszeć o tym, że rutyna może, ale nie musi być problemem. Każdy senior jest inny i każdy ma nieco inne potrzeby. Przy jednych osobach zmiana harmonogramu dnia wydaje się wskazana i w pełni uzasadniona, przy innych jednak staje się czymś niebezpiecznym. Jeśli więc senior wymaga nie tylko starannej opieki, ale i koncentrowania się na powtarzających się czynnościach, rutyna w pracy opiekunki może być wybawieniem. To ona pozwala na pewność, że opieka przebiega w sposób oczekiwany przez seniora, ona też sprawia, że sam podopieczny czuje się bezpieczniej. Oczywiście, praca składająca się z dziesiątek nieustannie powtarzających się czynności potrafi być męcząca, a tym samym nie jest stworzona dla każdego opiekuna.

Otwarcie na seniora – najlepszy sposób na zerwanie z rutyną
Jeśli senior pozostaje osobą aktywną, a jego plan dnia nie musi być przewidywalny w każdej sekundzie, to właśnie otwarcie się na osobę starszą może okazać się najlepszym sposobem na walkę z rutyną. Często okazuje się, że sam senior ma pomysły na uatrakcyjnienie swojego codziennego życia, a opiekun jest osobą, która znakomicie sprawdza się jako pomocnik przy ich realizacji. Osoby starsze często są zgorzkniałe i mało tolerancyjne przede wszystkim dlatego, że nie radzą sobie z samotnością i poczuciem zapomnienia. Wsparcie ze strony opiekunki może więc pomóc tak im, jak i osobie, która się nimi zajmuje.

Rutyna – zachęta do zmian
Nie każdy jest stworzony do pracy, która wymaga nieustannej powtarzalności. Paradoksalnie, właśnie w przypadku tych osób, pojawienie się rutyny przynosi najwięcej korzyści. Osoby takie odbierają ją jako bodziec do zmian. Najczęściej są one związane z próbami wprowadzenia większej elastyczności w pracy, gdy zaś to nie skutkuje – rutyna jest czynnikiem przyspieszającym decyzję o zmianie miejsca pracy.

Obawiasz się rutyny w pracy opiekunki? A może Twoje wątpliwości budzą inne aspekty związane z tą pracą? Odwiedź stronę opiekunki.aterima.pl i przekonaj się o tym, jak inne osoby radziły sobie z tego rodzaju wyzwaniami.