Na czym polega opieka osób starszych – Niemcy Artykuł sponsorowany

Na czym polega opieka osób starszych – Niemcy


Coraz więcej Polaków skłania się ku wyjazdowi za granicę. Jednym z najbardziej atrakcyjnych zarobkowo i zawodowo zajęć w ostatnim czasie jest opieka osób starszych. Niemcy wydają się oczywistym wyborem, jeżeli chodzi o miejsce pracy. Mimo zachęcających warunków należy pamiętać jednak o obowiązkach, jakie nas czekają i świadomości, że momentami będziemy musieli dać z siebie więcej, niż zakładaliśmy.

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do wyjazdu?

Kluczową sprawą jest dokładne ustalenie warunków współpracy, począwszy od zakresu obowiązków, wynagrodzenia, poprzez ubezpieczenie, na zakwaterowaniu i wyżywieniu kończąc. Zapoznanie się z tymi ustaleniami może nam bardzo pomóc, szczególnie na początku pobytu i przyzwyczajania się do nowego miejsca.

Jak wygląda dzień opiekuna/opiekunki?

Dzień rozpoczynamy od pomocy podopiecznemu w porannej toalecie. W zależności od stopnia jego samodzielności możemy zaledwie potowarzyszyć takiej osobie lub wręcz przeciwnie – może być konieczne całkowite umycie i wsparcie. Czasami konieczna jest pomoc personelu medycznego, jednak taka informacja zawsze jest zawarta w ogłoszeniach, a do mieszkania przychodzi wyłącznie upoważniona służba zdrowia. Następnie przygotowujemy śniadanie i spędzamy je wspólnie na rozmowach i ewentualnej pomocy. Poranek aż do pory obiadowej polega na wykonywaniu standardowych prac i ogólną opieką nad domem. Tak więc będziemy musieli poodkurzać, wyprać i przygotować ubrania, a także zająć się obiadem. Tutaj można się szczególnie wykazać, gdyż w Niemczech Polska kuchnia jest bardzo lubiana, więc można sobie swoimi umiejętnościami kulinarnymi zaskarbić sympatię podopiecznego.

Ogólnie w ciągu dnia często po prostu spędza się czas wspólnie na przeróżnych aktywnościach, spacerach oraz przede wszystkim rozmowach, których często bardzo im brakuje. Jest to świetna okazja do zawarcia więzi, a także poprawienia swojego języka niemieckiego. W czasie prac domowych podopieczni najczęściej oddają się swoim pasjom i zainteresowaniom oraz najzwyczajniej w świecie relaksują się. Wieczorem pilnujemy, aby podopieczny przyjął swoje leki, pomagamy w toalecie i dbamy o jego komfortowy sen.

Na pewno jest to praca wymagająca, jednak satysfakcja oraz przyjaźnie, jakie zapewnia opieka osób starszych w Niemczech to coś, czego nie można zdobyć podczas żadnej innej pracy. Jest to idealna praca dla osób empatycznych, wyrozumiałych i chcących zarabiać na życie jednocześnie pomagając ludziom w potrzebie.