Program Dobrowolnych Odejść a indywidualne potrzeby pracodawcy Artykuł sponsorowany

Program Dobrowolnych Odejść a indywidualne potrzeby pracodawcy


Program Dobrowolnych Odejść stanowi dzisiaj alternatywę dla zwolnień grupowych.

 Jego projekt powinien jednak zakładać odpowiedź na potrzeby konkretnej firmy, która ma w planach wdrożenie podobnego rozwiązania. Z jakich względów jest to obecnie tak istotne?

Dlaczego Program Dobrowolnych Odejść powinien odpowiadać oczekiwaniom potencjalnych użytkowników?

Warto pamiętać, że sam Program Dobrowolnych Odejść  jest ograniczony pozostawieniem furtki w postaci wolnego wyboru. Co to oznacza? To pracownicy decydują o tym, czy zechcą do niego przystąpić. Właśnie dlatego, jednym ze sposobów na zachęcenie konkretnych osób do uczestnictwa, jest sam projekt programu, który będzie zakładał spełnienie ich oczekiwań. Projekt powinien zostać przygotowany w taki sposób, by stał się atrakcyjnym rozwiązaniem dla grupy docelowej, do której firma chciałaby go skierować. Program Dobrowolnych Odejść jest bowiem związany z konkretnymi korzyściami dla pracowników, którzy zdecydują się do niego przystąpić.

Wymagania klienta, czyli jakie efekty chcemy uzyskać?

Projekt Programu Dobrowolnych Odejść powinien również odpowiadać efektom, jakie chce uzyskać klient. Jednym z plusów tego rozwiązania, które zdecydowanie zasługuje na uwagę jest możliwość pozytywnego wpływu na wizerunek danej firmy, jako pracodawcy, co ma zazwyczaj bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy firma znajduje się na etapie reorganizacji.

Co więcej, Program Dobrowolnych Odejść powinien zostać dostosowany do możliwości finansowych zleceniodawcy. Ewentualne gratyfikacje, które w ramach programu mają zostać przekazane jego uczestnikom, muszą być bowiem starannie zaplanowane.

Podsumowując: Program Dobrowolnych Odejść to interesujące rozwiązanie, które może stać się alternatywą dla pracodawców. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by został on przystosowany do potrzeb firmy oraz potencjalnych beneficjentów, a także odpowiadał wyznaczonym na ten cel funduszom, bowiem uczestnictwo w programie często wiążę się z korzyściami natury finansowej.