Wypalenie zawodowe, czyli brak motywacji do pracy – jak skutecznie z tym walczyć? Artykuł sponsorowany

Wypalenie zawodowe, czyli brak motywacji do pracy – jak skutecznie z tym walczyć?


Duża ilość obowiązków i spraw do załatwienia, sprawiają, że stajemy się zmęczeni pracą. Pojawia się stres i znudzenie, a to jedne z przyczyn utraty chęci do podjęcia dalszych działań. Z pewnością, zanim zaczniemy walczyć z brakiem motywacji, warto dokładnie określić, dlaczego się tak dzieje. Następnie podpowiemy, co robić w takich sytuacjach.

Sytuacje, które blokują motywację do działania

Istnieje wiele sytuacji w pracy, jak i poza nią, które hamują motywację. Dlatego na samym początku należy zastanowić się, co jest przyczyną takiego stanu. Jakie czynniki powodują brak motywacji? Oto kilka najczęstszych sytuacji, które mają na to wpływ:

  • Brak podziału obowiązków i nieodpowiednia organizacja pracy

Doprowadza to do chaosu organizacyjnego i nie pozwala skutecznie działać oraz podejmować decyzji na polu zawodowym. Wielu pracowników chce wiedzieć, czego się od nich wymaga oraz jaki mają wykonać konkretny plan. Powoduje to, że nie jesteśmy zorganizowani, a tym samym kolejne zadania wykonujemy z opóźnieniem lub niedokładnie.

  • Zbyt duża lub zbyt mała ilość pracy

Wbrew pozorom oba te czynniki się ze sobą wiążą. W przypadku, gdy obowiązków jest za dużo, czujemy się przeciążeni i zmęczeni wszystkim. Obniża to koncentrację, myślenie oraz motywację. Z kolei zbyt mała ilość zadań prowadzi do znudzenia.

  • Zwracanie uwagi na błędy

Demotywującym aspektem pracy jest skupiana zbyt duża uwaga na błędy. Zazwyczaj kierownictwo w głównej mierze koncentruje się na popełnianych niedociągnięciach przez zespół. W wyniku takich sytuacji entuzjazm do pracy jest mniejszy. Warto również wspomnieć, że brak informacji zwrotnej o danym zadaniu to także negatywny stosunek do danych działań. To zupełnie normalne, że dany pracownik chciałby usłyszeć, czy wykonał swoją pracę dobrze, czy nie.

  • Brak rozwoju

Chęć poszerzania swojej wiedzy oraz umiejętności zawodowych to normalny czynnik, który motywuje pracowników. Gdy pozbawieni są oni możliwości szkolenia, czy awansu – spada tym samym motywacja kadry pracowniczej do jakichkolwiek działań. Wiąże się to też bezpośrednio z nastawieniem pracodawcy do danej osoby, która chce się rozwijać i uczyć.

Jak radzić sobie z brakiem motywacji do pracy?

Przede wszystkim należy podzielić wszelkie obowiązki pomiędzy pracowników, a także stworzyć sobie swój plan pracy na konkretny dzień. Gdy będziemy ściśle trzymać się wyznaczonych zadań na konkretne dni i godziny, spowoduje to, że szybciej i efektywniej będziemy pracować. Zorganizuj czas pod względem zawodowym, aby później nie martwić się nieukończonymi zadaniami. Kierownictwo oraz szefostwo powinno większą wagę przywiązywać do pozytywnych aspektów danej pracy. Nie możemy również sami koncentrować się na błędach, a skutecznie je eliminować i wyciągać wnioski. Przyjemna atmosfera oraz wzajemny szacunek sprzyjają na zachowanie i działanie zespołu. Chcąc utrzymać motywację personelu, pracodawcy powinni zadbać o ich odpowiedni rozwój i szkolenia. W niektórych przypadkach, gdy pracownicy nie widzą możliwości rozwoju i awansu, decydują się odejść i zmienić pracę. Dostają dużą lepszą ofertę niż w obecnym miejscu zatrudniania lub szukają pracy za granicą. Wybierają kierunki zachodnie, które umożliwią im płacę oraz rozwój na odpowiednim poziomie. Szczególnie Niemcy, Holandia, Belgia, czy Wielka Brytania i Norwegia. Dlatego oferty pracy Anglia pracujwunii.pl, to jeden z ciekawych propozycji, które daje możliwość rozwoju. W dodatku na portalu znajdziesz rzetelne i pełne informacje o zatrudnieniu. Chętnie osoby decydują się na wyjazd z kraju i szukania zatrudnienia w swojej branży gdzie indziej.

źródło zdjęcia: freepik.com