Czy warto pracować w Austrii? Artykuł sponsorowany

Czy warto pracować w Austrii?


Wiele osób decyduje się obecnie pracować za granicą ze względu na wyższe zarobki i lepsze warunki pracy oraz życia. Częstym kierunkiem jest Austria, dlatego w artykule przedstawimy najważniejsze informacje odnośnie zatrudnienia w tym kraju. Jak znaleźć pracę i czy warto pracować w Austrii?

Poszukiwani pracownicy

Z pewnością przeglądając oferty pracy, znajdziemy ogłoszenia, które wymagają znajomości języków obcych. Najczęściej niemieckiego oraz angielskiego. Oczywiście widnieją oferty bez takiej konieczności, ale jeśli zależy nam na pracy w specjalistycznych branżach, to język jest obowiązkowy. Zdecydowanie łatwiej znaleźć zatrudnienie spawaczom, elektrykom, mechanikom, stolarzom, czy budowlańcom. Handel, finanse, marketing, sprzedaż, czy IT także poszukają pracowników, którzy mogliby obsługiwać dany sektor. Gdy interesuje nas krótszy pobyt w Austrii, to oferty pracy sezonowej będą dla nas idealne. Pracodawcy wówczas poszukują osób do pracy przy zbiorach owoców i warzyw, jak i pracowników do branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Najważniejsze informacje o Austrii

Obywatele Unii Europejskiej mogą bez przeszkód mieszkać i pracować w Austrii. Wystarczy jedynie złożyć meldunek do trzech dni po przyjeździe. Należy mieć ze sobą jedynie dowód osobisty lub paszport, a także dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ubezpieczenie zdrowotne. Gdy planujemy przebywać w tym kraju dłużej niż trzy miesiące, nie obejdzie bez zaświadczenia meldunkowego, które wydawane jest przed urzędy magistrackie, gminy lub magistraty. W tej sytuacji po nabyciu zaświadczenia meldunkowego możemy ubiegać się o prawo do nabycia pobytu stałego w Austrii. Co jeszcze musisz wiedzieć o zatrudnieniu? Przede wszystkim wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od wielu rzeczy:

  • rodzaju umowy,
  • układów zbiorowych (ochrona płacowa pracowników, ustalają wynagrodzenie godzinowe dla pracownika na danym stanowisku i firmie),
  • kwalifikacji i doświadczenia,
  • stażu pracy,
  • zajmowanego stanowiska,
  • wewnętrznych regulaminów danej firmy.

Nie obowiązuje również płaca minimalna, ale z pewnością można liczyć na dużą ilość dodatków i benefitów pracowniczych, np. 13. pensję lub dopłaty z okazji Bożego Narodzenia. W Austrii, jak w Polsce obowiązuje 8-godzinny dzienny czas pracy (40 godzin tygodniowo). Natomiast mamy możliwość pracowania ponad 40 godzin w tygodniu. Odpowiednio 150% stawki lub 200% stawki, gdy mowa o nadgodzinach w weekendy.

Jak znaleźć pracę w Austrii?

Szukanie pracy w Austrii można rozpocząć oczywiście w kraju. Nie brakuje stron internetowych oraz portali, które charakteryzują się dużą ilością ogłoszeń pracy za granicą. Można szukać zatrudnienia na austriackich stronach, ale też urzędach pracy. Portale społecznościowe także umożliwiają nam taką opcję. Warto szukać sprawdzony miejsc, gdzie otrzymamy rzetelne informacje. Z pewnością warto przeglądać oferty pracy Austria, aby znaleźć wiele ogłoszeń, gdy szukamy zatrudnienia nie tylko sezonowego, ale również w specjalistycznych branżach.

źródło zdjęcia: freepik.com