Lektor języka angielskiego – praca, która przetrwa próbę czasu! Artykuł sponsorowany

Lektor języka angielskiego – praca, która przetrwa próbę czasu!


Tłumacz, copywriter, doradca klienta – zawodów, które stoją otworem po filologii angielskiej jest multum. Jednak w dzisiejszych czasach to praca lektora języka angielskiego będzie najlepszym wyborem. Dlaczego? Dowiesz się tego w tym artykule!

Praca lektora języka angielskiego a rozwój technologiczny

Praca lektora języka angielskiego jest najbardziej perspektywiczna ze wszystkich możliwości po filologii angielskiej. Wynika to z jednego, prostego powodu – w przeciwieństwie do innych zawodów, o wiele trudniej będzie zastąpić nauczycieli sztuczną inteligencją.

 

Zgodnie z wieloma badaniami (1)(2), praca nauczycieli języka angielskiego jest jedną z najmniej zagrożonych automatyzacją i AI (w zależności od badania, szanse na to potrafią wynosić mniej niż 1 punkt procentowy!). Dla porównania według badania przeprowadzonego przez Tidio (3), szanse na zastąpienie pracy tłumacza wynoszą aż 42%. Kwestią sporną pozostaje przyszłość osób pracujących w obsłudze klienta (według Tidio: 24% szans na zastąpienie przez AI), jednak już teraz obserwujemy w tej branży wysyp botów napędzanych sztuczną inteligencją.

 

Wnioski z badań są w tym wypadku proste: pracy dla lektorów i nauczycieli języka angielskiego nie zabraknie, gdyż nie da się jej zautomatyzować. Jest to więc najbardziej opłacalny zawód po filologii angielskiej w dłuższej perspektywie – szczególnie jeżeli weźmiesz pod uwagę możliwości rozwoju.

Rozwój w pracy lektora języka angielskiego

Gdy podkreślamy, że praca nauczycieli języka angielskiego jest najbardziej perspektywiczna, nie mamy na myśli jedynie jej odporności na wpływy nowej technologii. Liczą się tutaj również możliwości rozwoju, które w tym wypadku są po prostu bezpieczniejsze, bardziej opłacalne i łatwiejsze do osiągnięcia.

 

Pracując jako nauczyciel lub lektor języka angielskiego możesz, chociażby, założyć własną szkołę językową. Jest to szczególnie łatwe ze względu na sporą liczbę franczyz funkcjonujących na rynku, które ułatwiają prowadzenie własnego biznesu (franczyzy edukacyjne nie są tak rygorystyczne i ograniczające, jak np. w handlu detalicznym). Możesz też zostać metodykiem i prowadzić szkolenia, które nadal będą potrzebne w edukacji. Jak to wygląda w innych zawodach?

 

Tłumacz czy copywriter teoretycznie może założyć własną agencję, ale będzie to wymagało większego nakładu środków, czasu i kontaktów. Nawet jako freelancer może to zająć sporo czasu – naturalną drogą wydaje się zatrudnienie osób do pomocy po tym, jak liczba zleceń przekracza możliwości osoby piszącej/tłumaczącej. W przypadku gdy sztuczna inteligencja ograniczy zapotrzebowanie na te zawody, założenie własnej agencji stanie się prawie niemożliwe – perspektyw jest po prostu mniej.

 

Jeszcze ciężej będą miały osoby zajmujące się obsługą klienta. W tym wypadku zapotrzebowanie będzie znacznie mniejsze, jednak zawód ten nie umrze – wiele osób po prostu woli porozmawiać człowiekiem zamiast z botem. Niestety w kontekście dalszego rozwoju, specjaliści ds. obsługi klienta nie będą mieli wielkiego pola do popisu – pozostanie im jedynie wspinanie się po drabince kariery w ich firmie. Równocześnie, ze względu na mniejsze zapotrzebowanie, o znalezienie pracy (i wybicie się) będzie trudniej – w końcu na rynku będzie większa liczba potencjalnych pracowników z doskonałą znajomością języka angielskiego.

Wnioski? Wybierz pracę lektora!

Jakie są więc końcowe wnioski z naszego artykułu? Praca lektora języka angielskiego się po prostu opłaca – na dłuższą metę jest to najlepsza opcja po filologii angielskiej. Dlatego, nawet jeśli wciąż studiujesz, warto rozejrzeć się za ofertami w szkołach językowych i już teraz zacząć zbierać pierwsze doświadczenie!

 

Źródła:

  1. Frey, C. B., & Osborne, M. A. (2017). The future of employment: how susceptible are jobs to computerisation? Technological Forecasting and Social Change, 114
  2. Briggs, A., & Kodnani, S. (2023, 26 marca). Potencjalnie duży wpływ sztucznej inteligencji na wzrost gospodarczy. Global Economics Analyst, Research, Economics. Dostępne o 21:05 EDT.
  3. Rajnerowicz, K. (2024, 7 marca). Czy sztuczna inteligencja zabierze ci pracę? Obawy związane ze sztuczną inteligencją i trendy AI na 2024 rok. Will AI Take Your Job?.