Praca za granicą ? lista zadań przed wyjazdem
Kryzys gospodarczy oraz ostatnio zarejestrowany gwałtowny spadek złotego w stosunku do obcych walut wpłynął na spadek liczby osób emigrujących do pracy. Mimo to nadal pewien odsetek ludności polskiej postanawia opuścić kraj i poszukać pracy za granicą. Taki wyjazd jednak to nie wakacje, trzeba się do niego rzetelnie przygotować aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Przede wszystkim jeśli wyjeżdżamy w celach zarobkowych najlepiej jest poszukać zatrudnienia już przed wyjazdem. W ten sposób mamy czas na upewnienie się, że praca jest legalna, a pracodawca godny zaufania. Gdzie szukać ofert? Na portalach internetowych, w prasie, w agencjach pośrednictwa pracy. W przypadku ogłoszenia przez agencję należy zwrócić uwagę na takie sprawy jak: czy w ogłoszeniu podano adres siedziby firmy, czy pośrednik będzie odprowadzał za Ciebie składki społeczne i zdrowotne, czy podpisywana umowa jest umową o pracę, czy agencja ma zgłoszoną działalność gospodarczą (można to sprawdzić w ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym), a także czy jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Jak już znajdziemy odpowiednią ofertę najlepiej jest podpisać umowę wstępną. Będzie ona pomocna przy staraniach o zezwolenie na pobyt i zatrudnienie. Trzeba się także dowiedzieć czy w kraju, do którego chcemy wyjechać, nie potrzeba specjalnych zezwoleń, wizy itp., zapoznać się z przepisami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych. Warto też jeszcze w kraju zadbać o ubezpieczenie i wyrobić w NFZ europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego.
Kolejna sprawa: dokumenty. Nie wiadomo, co może się przydać, dobrze zatem zabrać ze sobą kserokopię nie tylko dowodów tożsamości, ale także metryk, polis, certyfikatów, dyplomów itp., w tym te ważniejsze najlepiej jeśli zostaną przetłumaczone i potwierdzone z oryginałem przez notariusza. W przypadku dokumentów potwierdzających wykształcenie poświadczeniem ich legalności zajmuje się MEiN. Przydadzą się też aktualne zdjęcia paszportowe. Nie wolno też zapomnieć o zebraniu najważniejszych adresów wszystkich urzędów, telefonów alarmowych i innych informacji, które naszym zdaniem mogą być nam przydatne.
Jeśli wiemy, że nasz pobyt za granicą może potrwać dłużej lepiej będzie otworzyć konto w zagranicznym banku. W ten sposób unikniemy wysokich prowizji. Przed dokonaniem wyboru konkretnego banku warto sprawdzić oferty w Internecie, przy okazji sprawdzając jakie dokumenty będą potrzebne przy podpisywaniu umowy z bankiem. W niektórych krajach posiadanie własnego konta jest warunkiem koniecznym przy podejmowaniu pracy.
Postarajmy się o zakwaterowanie, przynajmniej na pierwsze tygodnie pobytu w danym kraju. Jeśli nie zadbamy o to odpowiednio wcześnie, potem możemy sporo przepłacić. Warto także poszukać informacji w Internecie, opinii i rad osób, które wyjechały wcześniej do danego kraju, czasem ogłaszają się również osoby, które także planują wyjazd i poszukują kogoś, z kim mogli biby wynająć wspólnie mieszkanie. Lepiej zorientować się jeszcze przed wyjazdem jakie w danym mieście obowiązują ceny za wynajem, jak wygląda sprawa z dodatkowymi opłatami.
Trzeba również pomyśleć o opiece medycznej. Jeśli pracujemy legalnie, odprowadzamy składki, mamy prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jeśli dodatkowo wykupiliśmy w Polsce ubezpieczenie ? będzie to kolejnym zabezpieczeniem. Aby jednak ułatwić pracę lekarzowi czy dentyście, dobrze jest zabrać ze sobą historię przebytych przez nas chorób, leczenia. Jeśli przyjmujemy leki, bezpieczniej będzie dowiedzieć się jeszcze przed wyjazdem jakie są ich ceny za granicą, czy wydawane są na receptę czy też bez.
Najlepiej jest samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zapewnijmy sobie stały kontakt z kimś, kto pozostał w kraju, zostawmy mu wszystkie dane odnoście naszej lokalizacji, pracodawcy, pośrednika, aktualne zdjęcie. W ten sposób w razie gdyby coś się stało łatwiej będzie nas odnaleźć i nawiązać kontakt. Nie zabierajmy wszystkich pieniędzy ze sobą w gotówce, weźmy kartę kredytową, która daje możliwość wypłaty pieniędzy poza granicami Polski. Pamiętajmy, aby pozostawić na koncie sumę potrzebną na ewentualny powrót do kraju.