Czy warto często zmieniać pracę?

Coraz częściej konsultant telefonujący w sprawie oferty pracy dla doświadczonego inżyniera słyszy po drugiej stronie pytanie, jak pracodawcy zapatrują się na częstą zmianę pracy i czy nie jest to źle widziane?

Czy warto często zmieniać pracę? Tak, jednak z zastrzeżeniem, że słowo ?często" nie może być jednakowo rozumiane dla każdej grupy zawodowej, jak i dla pracowników z różnym stażem pracy. Wraz z wiekiem wzrasta potrzeba stabilizacji i chęć zajmowania wyższego stanowiska w strukturach organizacji. Jeżeli więc pracodawca poszukuje osoby do pracy, która wymagałaby dużego stażu i kojarzyłaby się ze stabilizacją, chętniej zatrudni kogoś, kto przepracował u swojego byłego pracodawcy co najmniej kilka lat.

Obecna sytuacja na rynku budowlanym skłania firmy do wzmożonych poszukiwań pracowników i ?podkupywania" konkurencji najlepszych z nich. Wraz z dobrze rozwijającą się polską gospodarką (i stworzeniem blisko dwóch milionów nowych miejsc pracy) wśród polskich inżynierów wzrosło zainteresowanie zmianą pracodawcy i tylko znikomy odsetek aplikacji wysyłanych do działu Construction [&] Property firmy Hays Poland stanowią aplikacje osób pozostających be pracy. Oczywiście najpierw należy dokładnie przeanalizować swoją obecną sytuację, aby później rozważyć dobre i złe strony otrzymanych ofert.

Różne podejście
Do zmiany pracy inaczej mogą podchodzić osoby rozpoczynające przygodę z rynkiem budowlanym niż doświadczeni inżynierowie poszukujący stabilizacji i prestiżowego stanowiska. Ocenia się, że młode osoby zmieniają pracę raz co 1,5 roku lub 2 lata głównie dlatego, że pracodawca nie spełniał ich oczekiwań, miejsce pracy okazało się nieprzyjazne lub młody człowiek doszedł po prostu do wniosku, że chciałby zajmować się czymś innym. Niestety, z opowieści nie dowiemy się, jak w rzeczywistości wygląda dany zawód i dopiero gdy sarni zaczniemy pracować, zdobędziemy pewność, czy dobrze czujemy się na danym stanowisku i czy właśnie tam chcemy się realizować i specjalizować. Bez wątpienia - aby uniknąć bycia postrzeganym za osobę niedojrzałą emocjonalnie, należy pamiętać, żeby zawodu nie zmieniać zbyt często, a swoją specjalizację określić jak najwcześniej.

Motywy
Osoba z dużym doświadczeniem zawodowym musi sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chce zmienić pracę. Czy dlatego, że jest jej źle, czy może dlatego, że w ostatnim roku nie otrzymała podwyżki, a może dlatego, że kolega z pracy złożył wymówienie, ponieważ inna firma zaproponowała mu dwa razy wyższą pensję.
Bez wątpienia pracę zmieniać warto, bo tylko w ten sposób zdobędziemy nowe umiejętności i nabierzemy wiary w siebie.

Obecna sytuacja na rynku budowlanym skłania firmy do wzmożonych poszukiwań pracowników i ?podkupywania" konkurencji najlepszych z nich

Argumenty za
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zmieniają miejsce pracy od 5 do 7 razy, a co się z tym wiąże - często też miejsce zamieszkania. Autostradami międzystanowy-mi jadą ciężarówki z dobytkiem rodzin, które decydują się zamieszkać w nowym stanie, gdzie czeka atrakcyjniejsza propozycja zatrudnienia. Również w Polsce zauważamy coraz większą mobilność pracowników. Na uwagę zasługuje to, że pracodawcy są często w stanie zaoferować mieszkania służbowe i pokryć koszty relokacyjne, tak więc przy negocjacjach dotyczących nowej pracy warto poruszyć ten temat.
Wymieńmy teraz kilka zalet zmiany pracy i rozpoczęcia współpracy z nową firmą. Jeżeli dzwoni do nas konsultant z propozycją zatrudnienia, możemy być niemal pewni, że nasze doświadczenie zawodowe odpowiada potrzebom potencjalnego pracodawcy i dlatego jest nam w stanie zaoferować większe wynagrodzenie lub awans. Jesteśmy potrzebni w danej organizacji i wnosimy zdobyte u konkurencji ?know how", co oczywiście jest bardzo cenne dla młodych, dynamicznie rozwijających się firm. Nowa praca, a co za tym idzie - nowe środowisko, nowe kontakty i duża motywacja, jest sposobem na przezwyciężenie uczucia ?wypalenia zawodowego". W budownictwie nowe stanowisko to zarówno możliwość podjęcia współpracy z większą firmą (a więc poprowadzenia większych projektów oraz inwestycji), jak i możliwość pracy z nowocześniejszymi technologiami. Warto zatem rozważyć przejście do dużej, renomowanej firmy, która zapewni nam możliwości rozwoju zawodowego na wielu płaszczyznach.

Potrzebna analiza
Zanim wyżej wymienione argumenty przekonają nas do złożenia wypowiedzenia, przemyślmy swoją obecną sytuację w firmie. Jeżeli obserwujemy dość dużą rotację pracowników, to na pewno mamy w niedalekiej perspektywie szansę na otrzymanie awansu, a zatem również podniesienia pensji. Przeanalizujmy, czy wysokość wynagrodzenia to jedyny czynnik, który wpływa na naszą decyzję. Jeżeli tak, to sprawdźmy, czy jest to tylko kwestia wypłaty, ponieważ może się okazać, że w poprzedniej firmie mieliśmy na przykład dość rozbudowany system świadczeń dodatkowych: pakiet medyczny, samochód służbowy, wczasy pod gruszą, trzynasta pensja, III filar itp. Zastanówmy się, czy pracodawca oferuje nam umowę na okres dłuższy niż trzy miesiące, bo przecież może okazać się, że po okresie próbnym nie przedłuży z nami współpracy. Sprawdźmy też informacje na temat przyszłego pracodawcy (może jakiś znajomy tam pracował i ma bardzo niemiłe wspomnienia?).

Decyzja i...
Po podjęciu decyzji o zmianie pracy należy pamiętać o dwóch niezwykle ważnych, kluczowych kwestiach. Pierwszą z nich jest podpisanie umowy. Wskazane byłoby to zrobić przed złożeniem wypowiedzenia, ale jeśli podpisanie umowy przed rozpoczęciem nowej pracy jest niemożliwe, poprośmy o e-mail lub o umowę przedwstępną potwierdzającą ofertę oraz ustalone warunki. Pozwoli to na bezpieczniejsze złożenie wypowiedzenia, a w przypadku gdyby oferta okazała się mistyfikacją, ułatwi to dochodzenie naszych praw przed sądem. Drugim bardzo ważnym elementem, o którym należy pamiętać, jest odejście od poprzedniego pracodawcy w miłej atmosferze. Na zachodzie referencje są bardzo ważnym elementem w ocenie pracownika - niemal każda zmiana pracy wiąże się z prośbą o przedstawienie referencji od poprzedniego pracodawcy. Ponieważ w Polsce duża część nowo powstałych miejsc pracy jest tworzona przez zagranicznych inwestorów, coraz częściej zlecają oni firmom rekrutacyjnym sprawdzanie referencji u poprzednich pracodawców. Powinniśmy jednak zastrzec, aby przed podpisaniem umowy nikt nie wykonywał telefonów weryfikujących opinię pracodawcy na nasz temat. Nie trzeba dodawać, że mogłoby to zakończyć się decyzją o zwolnieniu nas z pracy.

Nowa praca, a co za tym idzie - nowe środowisko, nowe kontakty i duża motywacja, jest sposobem na przezwyciężenie uczucia ..wypalenia zawodowego".

Nowe stanowisko to również możliwość podjęcia współpracy z większą firmą, a więc poprowadzenia większych projektów, jak i możliwość pracy z nowocześniejszymi technologiami.

Zatrudnienie kontraktowe
Jedyną grupą osób, która bez najmniejszego problemu jest w stanie wytłumaczyć się z częstych zmian pracy, to osoby pracujące w typowych zawodach kontraktowych. Często wyrażają oni chęć do współpracy na własnej działalności gospodarczej bądź preferują zatrudnienie na kontrakt. Zwłaszcza w budownictwie, gdzie firmy często nie są w stanie zagwarantować nieograniczonej liczby inwestycji, ceni się osoby gotowe do pracy pod konkretną inwestycję. Konsultanci działu Construction[&]Property firmy Hays Poland zauważają coraz mniejszą liczbę inżynierów zainteresowanych pracą na krótki okres czasu i wiążą tą sytuację m.in. z tzw. boomem budowlanym, a co za tym idzie - z możliwością wyboru najbardziej atrakcyjnej oferty.

 




Autor artykułu: Bartosz Maciaszek, Senior Consultant Hays Construction [&] Property

Źródło: Builder, 01.04.2008