Jak często warto zmieniać pracę?

Przed podjęciem decyzji co do zmiany pracy, najpierw należy dokładnie przeanalizować swoją obecną sytuację, aby później rozważyć dobre i złe strony otrzymanych ofert. Do zmiany pracy inaczej mogą podchodzić osoby rozpoczynające przygodę z rynkiem budowlanym niż doświadczeni inżynierowie poszukujący stabilizacji i prestiżowego stanowiska. Ocenia się, że młode osoby zmieniają pracę raz co 1,5 roku lub 2 lata, głównie dlatego, że pracodawca nie spełniał ich oczekiwań, miejsce pracy okazało się nieprzyjazne lub młody człowiek doszedł po prostu do wniosku, że chciałby zajmować się czymś innym. Niestety z opowieści nie dowiemy się, jak w rzeczywistości wygląda dany zawód i dopiero gdy sami zaczniemy pracować, zdobędziemy pewność, czy dobrze czujemy się na danym stanowisku i czy właśnie tam chcemy się realizować i specjalizować. Bez wątpienia, aby uniknąć bycia postrzeganym za osobę niedojrzałą emocjonalnie, należy pamiętać, żeby zawodu nie zmieniać zbyt często, a swoją specjalizację określić jak najwcześniej.

Osoba z dużym doświadczeniem zawodowym musi odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chce zmienić pracę. Czy dlatego, że jest jej źle, czy może dlatego, że w ostatnim roku nie otrzymała podwyżki, może w końcu dlatego, że kolega z pracy złożył wymówienie, ponieważ inna firma zaproponowała mu dwa razy wyższą pensję.

Bez wątpienia pracę zmieniać warto, bo tylko w ten sposób zdobędziemy nowe umiejętności i nabierzemy wiary w siebie. Wymieńmy teraz kilka zalet zmiany pracy i rozpoczęcia współpracy z nową firmą. Jeżeli dzwoni do nas konsultant z propozycją zatrudnienia, możemy być niemal pewni, że nasze doświadczenie zawodowe odpowiada potrzebom potencjalnego pracodawcy i dlatego jest nam w stanie zaoferować większe wynagrodzenie lub awans. Jesteśmy potrzebni w danej organizacji i wnosimy zdobyte u konkurencji ?know how?, co oczywiście jest bardzo cenne dla młodych, dynamicznie rozwijających się firm. Nowa praca, a co za tym idzie, nowe środowisko, nowe kontakty i duża motywacja, jest sposobem na przezwyciężenie uczucia ?wypalenia zawodowego?. W budownictwie nowe stanowisko to również możliwość podjęcia współpracy z większą firmą (a więc poprowadzenia większych projektów oraz inwestycji), jak i możliwość pracy z nowocześniejszymi technologiami. Warto zatem rozważyć możliwość przejścia do dużej, renomowanej firmy, która zapewni nam możliwości rozwoju zawodowego na wielu płaszczyznach.

Zanim wyżej wymienione argumenty przekonają nas do złożenia wypowiedzenia, przemyślmy swoją obecną sytuację w firmie. Jeżeli obserwujemy dość dużą rotację pracowników, to na pewno mamy w niedalekiej perspektywie szanse na otrzymanie awansu, a zatem również podniesienia pensji. Przeanalizujmy, czy wysokość wynagrodzenia to jedyny czynnik, który wpływa na naszą decyzję. Jeżeli tak, to sprawdźmy, czy jest to tylko kwestia wypłaty, ponieważ może się okazać, że w poprzedniej firmie mieliśmy na przykład dość rozbudowany system świadczeń dodatkowych: pakiet medyczny, samochód służbowy, wczasy pod gruszą, trzynasta pensja, III filar itp. Zastanówmy się, czy pracodawca oferuje nam umowę na okres dłuższy niż trzy miesiące, bo przecież może okazać się, że po okresie próbnym nie przedłuży z nami współpracy. Sprawdźmy też informacje na temat przyszłego pracodawcy (może jakiś znajomy tam pracował i ma bardzo niemiłe wspomnienia ?). 

Reasumując odpowiedź na pytanie ?czy warto często zmieniać pracę? brzmi tak, jednak z zastrzeżeniem, że słowo ?często? nie może być jednakowo rozumiane dla każdej grupy zawodowej, jak i dla pracowników z różnym stażem pracy. Wraz z wiekiem wzrasta potrzeba stabilizacji i chęć zajmowania wyższego stanowiska w strukturach organizacji. Jeżeli więc pracodawca poszukuje osoby do pracy, która wymagałaby dużego stażu i kojarzyłaby się ze stabilizacją, chętniej zatrudni kogoś, kto przepracował u swojego byłego pracodawcy co najmniej kilka lat.

 
Autor artykułu: Bartosz Maciaszek, Consultant HAYS Construction