Napęd do kariery zawodowej

Polskich menedżerów szukają na południu i wschodzie Europy - głównie z sektora budowlanego, artykułów szybko zbywalnych, logistyki i IT.

W branży artykułów szybko zbywalnych chodzi głównie o specjalistów, którzy rozwiną sprzedaż. Inżynierów budownictwa szukają firmy deweloperskie, generalni wykonawcy i międzynarodowe agencje nieruchomości. Potrzebni są też specjaliści od leasingu i wyceny nieruchomości oraz ekonomiści budowlani, tzw. QS, czyli osoby z wykształceniem finansowym, które negocjują kontrakty, dbają o koszty, rozliczają budżet inwestycji. Pomocne jest doświadczenie w kontaktach ze Wschodem. Pozwala uniknąć pułapek związanych z brakiem wiarygodności partnerów. Równie ważna jest znajomość procesów logistycznych i procedur celnych.

Kontrakt na ogół trwa od roku do trzech lat. Przy dłuższych wyjazdach można zabrać rodzinę. Pracodawca zapewnia mieszkanie, samochód, opiekę medyczną, ubezpieczenie, pomoc domową itd. Niektórzy, zwłaszcza dyrektorzy generalni, dostają premie w wysokości wielokrotności pensji rocznej.

Przy szukaniu kandydatów przez ogłoszenia w prasie czy internecie 99 procent zgłoszeń pochodzi od osób z nieadekwatnym doświadczeniem. Dlatego staramy się sami dotrzeć do konkretnych osób, korzystając z naszych kontaktów, baz danych i znajomości branży. Motywacją do wyjazdu jest coraz częściej możliwość rozwoju zawodowego. Poparta sukcesami praca za granicą nad prestiżowymi projektami daje doświadczenie, które po powrocie gwarantuje atrakcyjność na rynku pracy. Często jest niezbędnym etapem w drodze do objęcia funkcji na szczeblu korporacyjnym, np. na stanowisku menedżerskim regionu CEE.

 
Autor artykułu: Michał Młynarczyk, Managing Director

Źródło: Puls Biznesu, 09.02.2007