Powrót inżyniera

Problemy związane z powrotem do Polski osób, które pracowały przez pewien czas za granicą stają się coraz częstszym zjawiskiem. Ponowna adaptacja do realiów w kraju i zderzenie z inną niż w większości na zachodzie Europy kulturą pracy jest dla wielu powracających bardzo trudne.

Dziś zauważyć można tendencję do powrotów, przewidywaną już wcześniej przez ekspertów. Powroty do Polski tłumaczy się wzrostem gospodarczym, rosnącymi wynagrodzeniami, możliwością pracy i rozwoju w swoim zawodzie, spadkiem bezrobocia w naszym kraju, ostatnio zaś pogorszeniem się sytuacji na zagranicznych rynkach pracy, zebraniem kwoty niezbędnej do zainwestowania zarobionych pieniędzy w zakup mieszkania lub gruntu. Z psychologicznego punktu widzenia, można tłumaczyć je tęsknotą za rodziną, przyjaciółmi, potrzebą ?bycia u siebie", swojskości, zmęczeniem psychicznym. Jedna ludzka historia może nieść w sobie kilka przyczyn, w różnym natężeniu.

Kiedy zapada decyzja o powrocie, nie polega on tylko na spakowaniu walizek i podróży, jest to proces. Należy zaplanować kolejne kroki związane ze zmianą.

Powrót do pracy... czyli polski inżynier z doświadczeniem zagranicznym w Polsce 
Migranci mają porównanie dotyczące warunków pracy za granicą, relacji panujących w miejscu pracy, które, niestety, często wypadają na niekorzyść Polski. Mimo widocznych zmian w warunkach pracy, po powrocie często porównuje się standardy zagraniczne, idealizując je. Trudno wówczas szybko zadomowić się w nowym, polskim miejscu pracy.

Migranci po powrocie mają często bardzo wysokie oczekiwania finansowe, przewyższające stawki proponowane przez pracodawców. Praktyka pokazuje, iż szansę na ich uzyskanie mają tylko specjaliści wysokiej klasy. Pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie zagraniczne, ale ich zaufanie wzbudza także doświadczenie uzyskane w Polsce, przed wyjazdem, na konkretnych projektach. O wiele chętniej zapraszają na spotkania osoby, które posiadają polskie uprawnienia projektowe i wykonawcze w swoich branżach. Kwestia uprawnień to często pojawiający się temat w dyskusji z kandydatami, omawiany na wielu forach internetowych.

Powroty są trudne. Sama miałam okazję doświadczać problemów migranta powracającego do ojczyzny po dłuższej nieobecności. Zdając sobie sprawę z niepowtarzalności historii ludzkich, pozwoliłam sobie na znalezienie kilku wspólnych elementów doświadczeń migrantów, problemów, z jakimi stykają się po powrocie. Życzę powodzenia tym, którzy zdecydowali się na ten krok, wierząc w sukces, czyli poradzenie sobie w trudnej sytuacji zmiany, która jest procesem stopniowym, możliwym do przejścia.

Jak przygotować się do zmiany

  1. Przede wszystkim należy stworzyć plan powrotu, pozwalając sobie na elastyczne podejście do niego, uwzględniając różne nieprzewidywalne sytuacje. 
  2. Zrobić rozpoznanie na docelowym rynku pracy (np. planujemy wrócić do Wrocławia - przeglądajmy oferowane tam oferty pracy, śledźmy plany inwestycyjne, perspektywy we wskazanym regionie). 3. 3. 3. Warto przestać swoją aplikację do firm doradztwa personalnego, porozmawiać z konsultantem o perspektywach znalezienia pracy w swoim zawodzie, o ile to możliwe - zaplanować przylot do Polski, umawiając się na kilka spotkań rekrutacyjnych (to obniża koszty podróży). 
  3. "Rozpuścić wici" wśród znajomych, którzy pracują w Polsce. Być może ich pracodawca poszukuje właśnie specjalisty takiego, jak Ty, a kolega ze studiów lub z byłej pracy poleci Cię, jako godnego zaufania specjalistę.
  4. Poprosić o referencję obecnego pracodawcę przed powrotem. 
  5. Sprawdź, czy Twój obecny pracodawca nie ma otwartej filii w Polsce, być może firma w polskim oddziale będzie niebawem potrzebować akurat takiego specjalisty - utrzymuj kontakt z polskim oddziałem. 
  6. Jeśli nie posiadasz uprawnień, zastanów się i sprawdź, jak je uzyskać; zbieraj dokumenty świadczące o Twojej praktyce zagranicznej w zawodzie, staraj się podejść do egzaminu; skontaktuj się z Polską izbą Inżynierów, dowiedz się, jaka jest procedura podejścia do egzaminu, zapytaj o poradę znajomych, którzy niedawno je uzyskali. To dobry sposób na odnowienie znajomości. 
  7. Miej ?zdrowe podejście" do pracy, nie oczekuj nierealnego. 
  8. Zastanów się, jak ułatwić powrót najbliższym, którzy wracają z Tobą. Oni też będą musieli zmierzyć się z tą sytuacją. Niech Twoja Małżonka, Małżonek zastanowią się i zaplanują swoją przyszłość. Twoje Dziecko będzie musiało pójść do przedszkola lub szkoły - zaplanuj to, skorzystaj z pomocy rodziny, znajomych, którzy są na miejscu.
 



Autor artykułu: Elżbieta Prucnal, Senior Consultant HAYS Poland

Źródło: Builder, 01.10.2008