Wykreujemy wam menadżera

Droga dla młodego człowieka 
Absolwent trafiający do agencji doradztwa personalnego bezpośrednio po studiach, bardzo często doznaje zawodu, gdyż nie znajduje za jej pośrednictwem pracy. Młody, wykształcony, zmotywowany i pełen potencjału człowiek, który nie posiada znaczącego doświadczenia zawodowego, zostaje wręcz "skazany" jest na samodzielną walkę na rynku pracy i poszukiwanie interesującego pracodawcy i stabilnego etatu.

Bardzo ciekawym jest fakt, iż niewielu studentów myśli o uruchomieniu swojej firmy i zostaniu własnym szefem. Pomysły na rozkręcenie biznesu, i to bardzo interesujące, pojawiają się często jeszcze w trakcie studiów, ale gdy przychodzi do ich realizacji w praktyce chętnych zostaje bardzo niewielu. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, jednakże najsilniejsza jest bariera mentalna. Młodzi ludzie nie czują żadnego wsparcia ze strony państwa i boja się w angażować w skomplikowane administracyjne procedury związane choćby z samą rejestracja firmy. Własna firma to duże ryzyko na starcie, a młodzi ludzie nie mają się od kogo uczyć, gdyż brak jest przykładów do naśladownictwa. Wszelkie ograniczenia, takie jak zakładane wysokie koszty firmy, nieznajomość rynku, silna konkurencja czy brak obycia biznesowego, wydają się być na początku jeszcze bardziej znaczące. 

Należy również pamiętać o tym, że początki kariery, decydują o jej dalszym przebiegu. Jeśli ktoś marzy o pracy w korporacji, to tam właśnie powinien próbować zacząć. Doświadczenie bowiem pokazuje, iż korporacje poszukują określonego typu pracowników, bez względu na szczebel w hierarchii ? są to "gracze zespołowi". Z kolei własne firmy zakładają indywidualiści, którzy nie lubią, gdy im się wydaje polecenia, gdy trzeba się dopasowywać i dostosowywać do wymogów i zaleceń korporacji.  Bardzo często są to ludzie, którzy do założenia własnego biznesu dojrzeli właśnie tam - w ciasnych i wymagających strukturach. Ludzie, którym zgromadzona wiedza o rynku oraz zdobyte kompetencje pozwolą na komfort prowadzenia własnego biznesu, a często nawet na współprace z korporacjami. Przecież nikt tak dobrze nie zna korporacji, jak jej byli pracownicy. Raz obrana droga kariery często na długo determinuje zawodowe wędrówki ? ludzie, którzy mają za sobą doświadczenia z własnym biznesem nie są wcale "łakomym kąskiem" dla dużych organizacji. Ich wiedza i doświadczenie są połączone z silną niezależnością.

Autor artykułu: Barbara Korczyńska

Źródło: Puls Biznesu, 30.09.2004