Zwolnienie - co dalej? - wskazówki zawodowe

A więc ciosy zostały wymierzone. Jednego dnia użalasz się nad sobą, innego jesteś gotów do akcji.    Kto wie, dokąd Cię ta droga zawiedzie? Nowe wyzwanie? Musisz się z nim zmierzyć ? już dawno nie czułeś  takiej mocy! A więc uwierz w siebie i wystartuj do akcji z pewnością siebie...

 

Co teraz?  

Pierwszy dzień przesiadujesz w domu i pozwalasz sobie na leniuchowanie, ale koniec z tym. Jest praca do zrobienia, plany do opracowania i co najważniejsze - posada do zdobycia.   
Jeżeli po zwolnieniu dostałeś odprawę, istnieje szansa, że wiesz już co zrobić z pieniędzmi. Zainwestuj, wydaj je lekką ręką, spłać długi ? decyzja zależy od Ciebie, ale nie podejmuj jej pochopnie.   
Utrata pracy to adwokat stresu, dlatego warto rozważyć, jak ta sytuacja wpływa nie tylko na Ciebie, ale również na twoją rodzinę i bliskich. Jeżeli jesteś ?w szoku?, możesz cierpieć z powodu ogólnego zniechęcenia lub braku koncentracji, równie dobrze z powodu bezsenności i bólu głowy wywołanego stresem.   
Jedyną rzeczą, którą trzeba powtarzać w myślach jest to, iż aktywność jest kluczem do dobrego samopoczucia w zaistniałej sytuacji. Skoncentruj się na przyszłości i zaangażuj się w poszukiwanie pracy. Rozważ swoją przyszłą karierę ? gdzie chciałbyś być za pięć czy dziesięć lat?   
?Pierwszą rzeczą, którą należy pamiętać jest stara maksyma: ?Nie panikuj!? ? mówi Peter Stansible, dyrektor ds. rozwoju w ATM Consulting, który udziela rad osobom zwolnionym, odnośnie tego, jakie kroki powinni dalej podjąć. ?To się przytrafia wielu osobom i wciąż się będzie przytrafiać, ale po zwolnieniu życie dalej się toczy, a wokoło jest mnóstwo pracy.?  
?Możesz zacząć od zdystansowania się i ogólnego spojrzenia na swoją sytuację. Po pierwsze bądź pewien, że nie jesteś sam.? ? mówi Peter. ? Zacznij zbierać wszystkie myśli, umiejętności i zasoby oraz cofnij się o krok i znajdź trochę przestrzeni. Odnotuj te rzeczy lub znajdź kogoś, komu możesz się wygadać ? albo jedno i drugie.?   
?Wiele osób uważa, że zwolnienie jest w pewien sposób katalizatorem dla długo zalegających możliwości dokonania zmian życiowych. Jesteśmy wszyscy tak bardzo zajęci swoją pracą, że nawet nie myślimy o tym, czy robimy naprawdę to, co chcemy? ? mówi Peter. ?Jeżeli jesteś w stanie uniknąć panikarstwa i potrafisz dać sobie czas i przestrzeń, wtedy zwolnienie jest szansą, a nie problemem. Możesz rozważać różne opcje zamiast wracać do tego samego rodzaju zatrudnienia, ale wiele tu zależy od wieku i pozycji finansowej.?          

 

?Nikt mnie nie kocha?  

Negatywne uczucia i obawa, że pracodawcy mogą być sceptyczni w kwestii zatrudniania osoby, która została zwolniona są naturalne. Według Petera Stansbie, rzadko to stanowi problem. ?Coraz częściej, ludzie na wszystkich etapach kariery mają pewne doświadczenia ze zwolnieniem, ponieważ zdarza się to im lub ich bliskim.? ? mówi Peter. ?Zwolnienie nie ponosi za sobą piętna, jak by się to mogło wydawać. Musisz skupić się na pozytywnych aspektach swojego CV i pomyśleć o tym z psychologicznego punktu widzenia.?   
Jeśli myślisz, że twoje perspektywy zawodowe zostały skrępowane poprzez fakt zwolnienia, zastanów się nad tym z innej strony: ?dlaczego zostałeś przyjęty na pierwszym miejscu?? Gdzieś po drodze, ktoś w Ciebie zainwestował z powodu twojej wartości. Sam fakt zwolnienia nie oznacza, że stałeś się mniej wartościowy od innych. 
?W rzeczywistości twoja natychmiastowa dyspozycyjność może działać na korzyść.? ? mówi Geraldine Maxwell, HR manager w dużym wydawnictwie. ?Wiele firm rekrutuje personel na zasadzie przejścia z pracy czasowej do stałej? ? mówi, ?co dla osób zatrudnionych na stałe może być niewykonalne.? Jeżeli zostałeś zwolniony i nie jesteś zobligowany okresem wypowiedzenia (co w tym przypadku rzadko się zdarza) jesteś automatycznie cenniejszym towarem na rynku. ?Nawet w przypadku pracy stałej,   możesz być bardziej atrakcyjny dla przyszłych pracodawców na dzisiejszym rynku, gdyż nie istnieje szansa, że przyjmiesz konkurencyjną ofertę od obecnego pracodawcy.? Tym niemniej i tak będą musieli konkurować o Ciebie ze wszystkimi innymi pracodawcami, którzy będą o Ciebie zabiegać!  

 

Dobrowolne zwolnienie ? możliwości  

Dobrowolne zwolnienie można rozpatrywać jako możliwość opłacalną pod względem finansowym, ale bądź ostrożny, jeśli je rozważasz. Dobrowolne zwolnienie może być zaoferowane wtedy, kiedy firma zamierza zwolnić dużą liczbę pracowników i zamiast przymusowych zwolnień, oferuje im możliwość rezygnacji w zamian za rekompensatę zdrowotną z racji zwolnienia. Jest to jedna z droższych dla firmy możliwości cięć personalnych i pracownicy z długim stażem często czerpią z niej korzyści. Tak czy inaczej, jeżeli wystąpisz z taką propozycją, nie ma gwarancji, że zostanie ona potraktowana z dyskrecją, a wiec jeżeli zostanie ona odrzucona może to mieć poważny wpływ na to, jak twój pracodawca będzie Cię postrzegał w przyszłości.   
Jeżeli jesteś starszym członkiem personelu możesz otrzymać możliwość wcześniejszej emerytury. Pomimo, iż na początku może się to wydawać atrakcyjną opcją, w rzeczywistości jest to trudna decyzja. Geraldine Maxwell spiera się, że często starszym pracownikom jest trudniej niż ich młodszym kolegom. ? Na początku mogą być kuszeni opcją emerytury, a kiedy staje się ona realna, nie są już tacy pewni. Czy naprawdę potrzebują aż tyle wolnego czasu? Czy stać ich na emeryturę podczas gdy ich dzieci wciąż się uczą? Jak odbije się na ich życiu tęsknota za ostatnimi latami pracy??  
?Jeżeli ta możliwość nie jest do końca przemyślana, czas, który jest zarezerwowany na odpoczynek może stać się czasem wielkiego stresu, gdyż jest po prostu przedwczesny.?  

 

Uniwersalne umiejętności  

Uniwersalne umiejętności są często poruszanym tematem w kręgach HR, ale co one naprawdę oznaczają?   
W istocie, uniwersalna umiejętność to ta, którą zdobywa się w trakcie jednego rodzaju pracy, ale może być również wykorzystywana w innym środowisku. Jeżeli na przykład podłożem twojej pracy był bezpośredni kontakt z klientem i masz smykałkę do obsługi klienta, równie dobrze możesz wykorzystać tą umiejętność pracując w call centre czy w pracy z lokalnym rynkiem zbytu.   
?Jak się z tym czuję i jakie są moje umiejętności?? Jest to trudne pytanie, które wymaga umiejętności dotarcia do własnego wnętrza. Jeżeli umiesz przy nim trwać, rezultaty pozwolą Ci poczuć się dużo lepiej z samym sobą. Pierwszą, ważną rzeczą przy ocenianiu siebie jest porzucenie skromności ? nie jest przydatna i zmniejsza prawdopodobieństwo, że ktokolwiek, kiedykolwiek zobaczy listę twoich talentów. Przebij się przez to i postaraj się nakreślić ogólny zarys umiejętności, które przejawiałeś w codziennej pracy. Pomyśl o tym, jak twoim zdaniem przyczyniłeś się do zysków firmy i jeżeli to pomaga, dlaczego twoim zdaniem pozwolili Ci odejść. Oto twoje umiejętności, a stąd już zaledwie chwila do zademonstrowania ich w przyszłej pracy.   
Według Petera Stansbie zidentyfikowanie uniwersalnych umiejętności jest sprawą myślenia wykraczającego poza szablony, włącznie z szukaniem pomocy na zewnątrz. ?Jeżeli uczestniczysz w masowych zwolnieniach lub zwolniono Cię z ogromnej firmy, pomoc zazwyczaj jest dostępna.? - mówi. ?Jeżeli  tak się nie stanie, w okolicy jest wielu doradców, którzy są przeszkoleni do tego, aby pomóc Ci popracować nad odkryciem obszarów twoich umiejętności i możliwościami ich wykorzystania w innych kierunkach. Co więcej, musisz myśleć w sposób nieograniczony, nawet do tego stopnia, jak myślenie o pracy za granicą lub w innej branży ? musisz rozważyć wszystkie możliwości.?   
Jeżeli pomogła Ci ta samoanaliza, od teraz powinieneś wyznaczyć kierunek poszukiwań i rozejrzeć się, czy znasz kogoś, kto może Ci pomóc ruszyć z miejsca. Nagabywanie przyjaciół odnośnie pomocy, czy rady dotyczącej pracy, wywołuje zazwyczaj poczucie winy. Powinno się je zignorować, gdyż wszyscy znają strach przed utratą pracy. Co więcej, jesteś teraz doskonale zmotywowany i powinni być w obowiązku, aby Ci pomóc! A więc bez żadnych wymówek, bierz ogłoszenia do ręki i dzwoń.  

 

Chwytając dzień  

Poza wszystkim, rozstrzygająca jest aktywność. Maria Walker została zwolniona, gdy  pracowała dla małej agencji PR. ?Pamiętam dobrze ten dzień. To była moja pierwsza praca po studiach i byłam bardziej niż teraz naiwna w kwestiach pracy, więc ta wiadomość bardzo mnie zabolała.?  
?Zostałam wezwana do biura, gdzie dwóch  kierowników poinformowało mnie o decyzji ograniczenia personelu z powodu malejącej liczby klientów. Niestety, to ja musiałam odejść.?   
?Moją pierwszą reakcją była panika. Na początku walczyłam z opłatami i martwiłam się jak przetrwam    w Londynie bez pracy. Czułam się także bezużyteczna, gdyż wydawało mi się, że jestem przegrana w pierwszym podejściu, na drodze sprawdzania swoich umiejętności. Umówiłam się z przyjaciółką na lunch i obgadałam sytuację, uwalniając się od zmartwień. Następnie wróciłam do domu i wysłałam CV to tylu agencji, ile udało mi się znaleźć. Dwa dni później pracowałam już w zastępstwie w jednym z wydawnictw. Dwa tygodnie później otrzymałam szansę pracy w nowo założonej firmie świadczącej usługi internetowe, która  zbiegiem okoliczności poszukiwała kierownika ds. marketingu! Miesiąc później zostałam zatrudniona na stałe, mając sporo pieniędzy z odprawy i pracy tymczasowej, tym samym zachwycona tym rezultatem!  

 

Na rozmowie kwalifikacyjnej  

Kolejne ważne zmartwienie dotyczy tego, jak poradzić sobie z pytaniami odnośnie zwolnienia, które mogą paść na tego typu rozmowie. Bycie zwolnionym w dzisiejszym, szybko rozwijającym się świecie biznesu nie jest fenomenem, tak więc jest mało prawdopodobne, że będzie to problemem w opinii osoby przeprowadzającej rozmowę. W przypadku narastania takiego problemu najlepiej jest wyjaśnić sprawę najprościej, jak się da, nakreślając w jakiej sytuacji znalazł się twój poprzedni pracodawca, przechodząc następnie do skoncentrowania się na tym, co możesz zaoferować swojemu przyszłemu pracodawcy. Maria Walker mówi: ? Fakt mojego zwolnienia nigdy nie był problemem dla pracodawców. Oczywiście padało takie pytanie, ale nigdy nie było przedstawiane w formie negatywnej, zarówno przez pracodawcę jak i przeze mnie.?   
Podejście i wytrwałość Marii reprezentują drogę, w której odejście od obecnego pracodawcy może otworzyć drzwi na nowe możliwości. ?Byłam zdziwiona,  zaskoczona i dumna ze swoich umiejętności w tak krótkim czasie. Po upływie dwóch lat wciąż jestem w tej samej firmie. Awansowałam na menedżera marketingu i nauczyłam się mnóstwa rzeczy o telemarketingu. Nie boję się zwolnienia i jestem pewna, że jeżeli kiedykolwiek się powtórzy, pozostanę aktywna i skoncentrowana. Myślę, że ważne jest, aby nie traktować tej decyzji osobiście, ale spojrzeć na nią z  szerszej perspektywy, jak na szansę prześcignięcia i wzbogacenia swojej kariery - bodźca, którego potrzebowałeś!

 
Autor artykułu: Materiał opracowany przez HAYS Poland