Jak kształtuje się nasza inteligencja emocjonalna?

Jak kształtuje się nasza inteligencja emocjonalna?


Inteligencja głównie kojarzy się nam z intelektem i szybkością pochłaniania wiedzy. Jednakże, jak się okazuje pod pojęciem inteligencji kryje się również inteligencja emocjonalna, która dotyczy umiejętności zrozumienia sytuacji innych ludzi. Każdy z różnych rodzajów inteligencji kształtuje się w ludziach od najmłodszych lat. Jak się okazuje, inteligencja emocjonalna to jeden z ważniejszych punktów, decydujących o umiejętności współżycia i współdziałania z innymi ludźmi w społeczeństwie.

Na co wpływa inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna oddziałuje na bardzo różne sfery naszego życia. Bardzo duży wpływ na jej późniejszy kształt mają pierwsze lata naszego życia. To właśnie wtedy wykształca się w nas poczucie własnej wartości i sposób, w jaki odbieramy świat oraz nasze najbliższe otoczenie. Inteligencja emocjonalna wpływa nie tylko na to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych, ale również na to, jak my odbieramy ich. Problemy w zrozumieniu innych wywołują bardzo wiele niejasności i trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Jak wspierać rozwój inteligencji emocjonalnej?

Inteligencję emocjonalną, tak samo, jak wszystkie inne płaszczyzny rozwoju naszych dzieci trzeba rozwijać w odpowiedni sposób. Warto tutaj między innymi uwrażliwiać dziecko na wiele istotnych dla ludzi i świata problemów. Pokazywać, że tak naprawdę nic do końca nie jest, ani czarne, ani białe, a wiele rzeczy wymaga dogłębnej analizy. Brak zrozumienia innych ludzi może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Dzieci najłatwiej uczą się poprzez zabawę, w związku z czym warto przede wszystkim uczyć dzieci poprzez zabawę. W zabawny i ciekawy sposób starać się pokazywać, nawet najbardziej zawiłe sprawy i tłumaczyć, tak samo, jak wiele rzeczy tłumaczymy sobie nawzajem. Im bardziej będziemy wchodzić w interakcje z naszym dzieckiem, tym więcej zdoła się dzięki nam nauczyć. Powinniśmy pamiętać, że kluczem do sukcesu zawsze będzie współpraca i to właśnie dzięki niej uda się nam osiągnąć zamierzony cel.

Artykuł powstał we współpracy z FPL.pl