Szkolenia dla nauczycieli języka angielskiego - gdzie szukać?

Szkolenia dla nauczycieli języka angielskiego - gdzie szukać?


Ponad 25 wieków temu Heraklit z Efezu głosił, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Nie inaczej jest w przypadku sposobów nauczania. Czas nie stoi w miejscu a wraz z jego upływem modyfikacji ulegają sposoby, warunki i metody edukacji w każdej dziedzinie. Nauczyciele także nie mogą pozostawać bierni. Aby nadążyć nad coraz to nowszymi metodami, trendami, zmieniającym się otoczeniem i wchodzącą w świat nauki technologią, muszą się nieustannie dokształcać czy to samodzielnie, na dedykowanych szkoleniach czy w dobie ostatnich wydarzeń - zalecanych i czasami jedynych pewnych szkoleniach on-line.

Tym razem skupimy się na zmianach zachodzących w nauce języka angielskiego. Edukacja języków obcych, zawsze nieco odbiegała od standardowych metod nauczania. Już samo wykorzystywanie w nauce nagrań audio i wideo, nauka w mniejszych podgrupach, ciekawsze - różniące się od pozostałych podręczniki i ćwiczeniówki stwarzało wrażenie, że to coś innego, bardziej ciekawszego.

Od czasu kiedy sam uczyłem się języka angielsko minęło jednak sporo lat. W tym czasie zaszły różne zmiany nie tylko w kontekście samego nauczania.

Co ulega zmianom?

Być może wyda się to zaskakujące, ale jedną z ogromnych zmian jakie zaszły w systemie nauczania angielskiego są sami uczniowie. Mentalność dzisiejszych dzieci, ich światopogląd, wychowanie, stosunek do nauczycieli diametralnie różni się od pokolenia dzisiejszych dorosłych. Wydaje się jednak, że niezmienne pozostały ich niewyczerpalne pokłady energii i dość duża hałaśliwość.

Skoro uczniowie podlegają zmianom, to również zasada ta dotyczy ich opiekunów. Obecni rodzice są bardzo wymagający - gorzej że rzadko dla sowich pociech i najczęściej nie dopuszczają do siebie myśli, że ich potomny mógł nie do końca zachowywać się tak jak powinien.

Nie da się również nie zauważyć, że zmianom podlegają także same metody nauczania. Obecni uczniowie szybko się nudzą i potrzebują odpowiednich bodźców i stymulantów aby przyswajać wiedzę. Nauka angielskiego nie może być zatem nudna. W tym celu powstało wiele nowatorskich metod, taktyk, strategii i schematów jak uczyć by nauczyć.

Wraz ze zmianami metodologii i rozwojem techniki (w tym Internetu) modyfikacji ulegają także materiały pomocnicze i dydaktyczne. Książki, ćwiczeniówki, materiały multimedialne, gry, karty, translatory w telefonie, w zegarku, automatyczne słowniki, systemy do samodzielnej nauki czy utrwalania / poznawania słówek.

Co ważne dla nauczycieli zmianom ulegają także inne istotne aspekty jego pracy jak np. forma zatrudnienia, sposób prowadzenia własnego biznesu czy metody pozyskiwania kolejnych lektorów. W świecie, w którym otacza nas nadmiar informacji trudno się przebić z własną propozycją co wprowadza konieczność stosowana nawet przez nauczycieli technik marketingowych żywcem z rynku komercyjnego usług niezwiązanych z nauczaniem.

Jak to wszystko ogarnąć?

Wiadomo, że zmiany zachodzą. Wiadomo, że nauczyciele jak nikt inny muszą się do nich dostosowywać, a rozwój osobisty jest dla nich ważny szczególnie w tak szybko zmieniającym się świecie. Ale jak i gdzie to robić?

Metod na rozwój własnych kompetencji jest mnóstwo. Możesz skorzystać z aktualnych i na czasie e-booków, możesz skorzystać z darmowych lub płatnych videoszkoleń on-line (część znajdziesz nawet na Youtube). Jedną z lepszych propozycji są szkolenia stacjonarne - face to face robi jednak różnicę, ale ciekawym i wartym rozwagi rozwiązaniem są także szkolenia przeprowadzane on-line w trybie live, dzięki czemu masz namiastkę szkolenia stacjonarnego i masz bezpośredni kontakt z osobą przeprowadzającą szkolenie.

Gdzie ich szukać? Ofert takich szkoleń jest bardzo dużo. Są firmy, które specjalizują się w stacjonarnych, są takie, które realizują wyłącznie kursy on-line. Inne robią i to i to. Zawsze odpowiadam w takiej sytuacji, że najlepiej zapytać o to wujka Google lub ciotkę BING. Wystarczy wpisać zapytanie: "Szkolenia dla świetnych nauczycieli języka angielskiego" i voilà. 

W przypadku szkoleń z metodyk nauczania języka angielskiego prym wiodą jednak duże, sieciowe, międzynarodowe szkoły nauczania. Na uwagę zasługuje jednak jedna szkoła, gdzie w ofercie szkoleń można znaleźć nie tylko szkolenia z zakresu metodologii, ale także i rozwoju osobistego czy kompetencji miękkich: https://universe.earlystage.pl/szkolenia/all.

To dobre miejsca aby zacząć! Znajdziecie tam to czego szukacie.