Studia czy doświadczenie? Kwalifikacje kandydatów na rynku nieruchomości

Wszyscy z czasem stajemy przed wyborem ścieżki kariery. Musimy zdecydować, czym chcemy się zajmować, jaka praca czy branża będą sprawiać nam satysfakcję i zapewnią odpowiedni rozwój zawodowy. Jednak czy dany kierunek studiów zapewni nam pracę w wymarzonej firmie lub pozwoli osiągnąć sukces jako przedsiębiorcy? Od dawna wiadomo już, że samo wykształcenie oraz piątka na dyplomie ukończenia studiów nie wystarczy, aby zdobyć dobrą pracę. To, co się liczy to aktywność na studiach, praktyki zawodowe, stypendia zagraniczne czy nawet udział w kole naukowym. Truizmem jest stwierdzenie, że odpowiedni kierunek studiów, doświadczenie wraz z odpowiednimi cechami osobowości sumują się na sukces zawodowy, jednak czy specjalizacja i wiedza kierunkowa faktycznie mają znaczenie? Jeśli marzymy o sukcesie w sektorze nieruchomości, czy wybór odpowiedniego kierunku studiów determinuje naszą przyszłość? A może ważniejsze jest to co uda nam się osiągnąć potem? I tutaj szkoły są dwie..

Już w latach 90. kariera w nieruchomościach kojarzyła się z dużym prestiżem, a co budziło jeszcze większe zainteresowanie branżą ? intratnymi zarobkami. Duże zainteresowanie sektorem spowodowało coraz większy popyt na kierunki studiów związane z działami nieruchomości. W związku z zainteresowaniem kolejne uczelnie zaczęły specjalizować się w studiach kierunkowych z zakresu zarządzania, wyceny czy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Studia te pozwalają przedsiębiorczym osobom wkroczyć w świat nieruchomości z niezbędnymi fundamentami merytorycznymi i niewątpliwie ułatwiają szybkie objęcie odpowiedzialnego stanowiska. Z drugiej strony wielokrotnie bardzo wysokie stanowiska zajmowane są przez osoby, które same przyznają, że zaczęły pracować w branży przez przypadek, a w miarę rozwoju zawodowego zdecydowały się na dokształcenie podczas studiów podyplomowych czy kursów pozwalających na uzyskanie licencji zawodowej. Branża nieruchomości jest bardzo zamkniętym środowiskiem, w którym bardzo dużo zależy od reputacji danego kandydata na rynku. Jeśli jest wartościowym pracownikiem, potencjalny pracodawca się o tym bardzo szybko dowie i nie będzie dla niego kluczowe wykształcenie, a dotychczasowe osiągnięcia.

Niezależnie od tego, którą drogę obierze osoba zainteresowana pracą w sektorze nieruchomości, faktem niezaprzeczalnym jest to, że oprócz kwalifikacji przy doborze odpowiedniego pracownika ważne są zdolności negocjacyjne, relacje interpersonalne z otoczeniem, charyzma czy szereg innych miękkich umiejętności. Niezależnie jednak od ścieżki obranej przez przyszłego zarządcę centrum handlowego, pośrednika czy Development Managera, niezaprzeczalnie jednak im większą mamy wiedzę merytoryczną, tym nasza wartość na rynku pracy większa. Więc o ile nie zdecydowaliście się państwo na uzyskanie tytułu magistra nieruchomości, polecam studia podyplomowe. Niewątpliwie będą one okazją do uzyskania nowych, ciekawych informacji, a przy okazji źródłem kontaktów, które mogą okazać się przydatne w obliczu nowych wyzwań zawodowych.




Autor artykułu:
Agata Piątek, Consultant HAYS Office Support