Status pendler w Norwegii Artykuł sponsorowany
Przy rozliczaniu podatku z Norwegii w danym roku podatkowym możesz skorzystać z wielu ulg. Najpopularniejszymi są status pendler oraz ulga 10% (Standardfradrag). W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat statusu pendler ? kto może go uzyskać oraz jakie dokumenty trzeba złożyć w tym celu.
Status pendler w Norwegii ? komu przysługuje
Status pendler inaczej nazywany jest także podatkiem od rozłąki. Dzięki niemu masz możliwość odpisania od norweskiego podatku różnego rodzaju kosztów, na przykład:
- zakwaterowania,
- wyżywienia,
- dojazdu do pracy,
- podróży z Norwegii do Polski i z powrotem.
O ten rodzaj ulgi możesz się ubiegać w momencie, gdy jesteś zatrudniony do pracy w Norwegii, a Twoje stałe miejsce zamieszkania, do którego regularnie dojeżdżasz, znajduje się w Polsce. Wyróżnia się dwa rodzaje norweskiego pendlera:
- pendler samotny,
- pendler rodzinny.
Chcesz ustalić, jaki rodzaj Ci przysługuje? Zgłoś się do biura rozliczeń zagranicznych. Z pewnością uzyskasz tam konkretną i profesjonalną pomoc.
Status pendler ? czym charakteryzują się oba rodzaje
Pendler rodzinny (familiependler)
Pendlerem rodzinnym nazywa się taką osobę, która pracuje w Norwegii, ale regularnie podróżuje do swojej rodziny w Polsce. Aby móc ubiegać się o ten rodzaj ulgi, musisz:
- posiadać wspólny adres zamieszkania ze współmałżonkiem i/lub dziećmi w Polsce,
- przedstawić w norweskim urzędzie skarbowym dokumentację potwierdzającą, że co najmniej 3 razy w ciągu roku podatkowego podróżowałeś do rodziny w Polsce.
Pamiętaj, że za jedną podróż uznaje się wyjazd z Norwegii i przyjazd do Polski oraz drogę powrotną.
Pendler samotny (enslig pendler)
Ze statusu pendlera mogą również skorzystać osoby, które są samotne lub żyją w konkubinacie. Aby uzyskać ten rodzaj norweskiego statusu, należy przedstawić dokumenty poświadczające, że w ciągu danego roku podatkowego minimum raz na 3 tygodnie podróżowało się między Norwegią a Polską.
Status pendler Norwegia ? niezbędne dokumenty
Chcesz ubiegać się o norweski status pendler? Sprawdź, jakie dokumenty będziesz musiał złożyć w urzędzie skarbowym.
- Roczne zestawienie dochodów za poprzedni rok podatkowy ? określa wysokość Twoich zarobków w roku podatkowym, za który się rozliczasz, a także wysokość pobranej zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli miałeś więcej niż jednego pracodawcę, to taki dokument powinieneś otrzymać od każdego z nich.
- Kody PIN do systemu Altinn/MinID ? niezbędne do złożenia zeznania podatkowego przez Internet. Rozliczenie elektronicznie pozwoli Ci szybciej uzyskać zwrot podatku niż rozliczenie tradycyjne.
- Skattemelding ? wstępne rozliczenie podatkowe za ubiegły rok wysyłane przez norweski urząd podatkowy.
- Dokumenty potwierdzające Twoje podróże między Norwegią a Polską ? mogą to być karty pokładowe, rezerwacje, odcinki z pensji, kopie biletów lotniczych, promowych itp.
- Dokumenty potwierdzające regularne opłacanie kosztów zakwaterowania w Norwegii.
Dodatkowe dokumenty dla pendlera rodzinnego
- Akt małżeństwa.
- Akt urodzenia dziecka (jeżeli podróżujesz do niego do Polski).
- Aktualne zaświadczenie o wspólnym miejscu zameldowania z rodziną ? jest ono ważne tylko przez 3 miesiące od daty wydania. Dodatkowo musi być wydane w roku, za który składasz zeznanie podatkowe.
Dodatkowe dokumenty dla pendlera samotnego
- Zaświadczenie informujące o tym, że Twoje mieszkanie w Norwegii nie przekracza określonej powierzchni, to znaczy 30 m2. Jeżeli mieszka z Tobą więcej osób, to na każdego lokatora powinno przypadać dodatkowe 20 m2.