PIT 36L - dla kogo, na jakich zasadach, jak wypełnić?

PIT 36L - dla kogo, na jakich zasadach, jak wypełnić?


Podatek liniowy to rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób prowadzących działalność gospodarczą. PIT-36L 2022 do druku przygotować będzie trzeba na koniec kwietnia 2023 roku.

Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu

Podatek liniowy, którego wyrazem jest PIT-36L 2022 to rozwiązanie, które pozwala przyjąć stałą kwotę opodatkowania na poziomie 19% niezależną od wysokości uzyskanego przychodu. To rozwiązanie pozwala wyeliminować ryzyko, które pojawia się w przypadku tradycyjnej skali podatkowej, kiedy przy osiągnięciu dochodu powyżej 120 000 zł rocznie nadwyżka zostaje oprocentowana podatkiem w wysokości 32%. Ten klasyczny podatek dochodowy w przypadku sporej części osób prowadzących działalność gospodarczą jest nieopłacalny, dlatego też decydują się oni na przejście na wyższą, stałą kwotę opodatkowania. W przypadku bycia na granicy progu warto przeliczyć (oczywiście przyjmując jakieś założenia dotyczące zysków), czy bardziej opłaca się PIT-36 czy PIT-36L.

[obraz_2]

Dla kogo jest PIT 36L?

PIT-36L to rozwiązanie kierowane jedynie do prowadzących działalność gospodarczą. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, a więc zatrudnione u obecnego pracodawcy na podstawie umowy o prace, zlecenia czy umowy o dzieło nie mają możliwość wyboru, tylko z założenia w stosunku do nich stosuje się standardową skalę podatkową. 

Formularz PIT-36L online jest przeznaczony wyłącznie dla:

  • osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach liniowych — deklarację takiej formy opodatkowania trzeba złożyć w odpowiednim terminie na początku roku, druk PIT-36L można zastosować jedynie po odpowiedniej deklaracji
  • wspólników działających w spółkach osobowych, także przy złożeniu odpowiedniej deklaracji do Urzędu Skarbowego
  • osób prowadzących specjalne działy produkcji rolnej, które również w odpowiednim terminie zadeklarowały rozliczanie na podstawie podatku liniowego.

Deklarację, pisemne oświadczenie o zmianie formy opodatkowania wystarczy złożyć raz, nie robi się tego każdego kolejnego roku, chyba że chce się ponownie wrócić do podstawowej linii opodatkowania. W przypadku osób, które dopiero zakładają działalność, oświadczenie o wyborze opodatkowania liniowego składa się w formularzu CEiDG-1, a jeśli nie zrobi się tego w tej formie, należy taką deklarację złożyć nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jak liczyć podatki przy pozarolniczej działalności gospodarczej?

Obecne zmiany prawne sprawiają, że wiele osób gubi się w formie rozliczeń, zasadach opodatkowania. Trzeba jednak przyznać, że w świetle wszystkich zmian podatkowych, opodatkowanie liniowe zostało nimi dotknięte w mniejszej formie niż standardowa skala podatkowa. Jeśli jednak masz wątpliwości, warto zawsze udać się lub napisać do Urzędu Skarbowego właściwego dla zarejestrowanej działalności. 

[obraz_1]

Pomocą w samym rozliczeniu mają być druki PIT-36L online. Specjalne oprogramowanie pozwala znacznie szybciej uporać się ze wszystkimi obliczeniami niezbędnymi do złożenia kompletnego rozliczenia rocznego. Jeśli zdecydujesz się na PIT-36L online, znacznie ułatwisz sobie życie. Potrzebne będą ci oczywiście dane o przychodach, wpłaconych zaliczkach, kosztach oraz odliczeniach, natomiast całą resztę na podstawie tych danych policzy za ciebie program. W świetle nowych zasad dotyczących odliczeń oraz wielu innych danych jest to rozwiązanie szczególnie wartościowe, ponieważ chroni cię przed ryzykiem, że samodzielnie dokonując tych obliczeń, weźmiesz pod uwagę nieaktualne zasady. Nie bez znaczenia jest także to, że w ten sposób oszczędzasz czas, a potrzebne dokumenty do US trafiają szybciej.