Siedem zasad dla uzyskania możliwie najlepszego wynagrodzenia

Dostanie oferty pracy może się niekiedy wydawać szczytem możliwości w twoich poszukiwaniach zatrudnienia ? i w wielu przypadkach, tak jest. Zanim jednak zaczniesz świętować sukces, musisz dowiedzieć się, czy przedstawiona oferta w pełni zaspokaja twoje potrzeby. To zwykle wiąże się z procesem negocjacji.

Dyskusja nad pensją i profitami w pracy w większości przypadków nie jest łatwą konwersacją, nawet dla zawodowców z księgowości, którzy są przyzwyczajeni do dyskutowania na temat liczb. Musisz starać się zachować równowagę pomiędzy byciem wdzięcznym za ofertę, a upewnieniem się, że sprawiedliwie odzwierciedla ona twoją wartość na rynku pracy. Artykuł oferuje siedem wskazówek, które mogą zapewnić możliwie najlepsze wyniki dla kandydatów ubiegających się o pracę, dodatkowo daje do myślenia specjalistom do spraw rekrutacji siedzącym naprzeciwko stołu podczas negocjacji. 


  1. Ustal jakie masz priorytety.
    Zanim będziesz zdolny pewny siebie wziąć udział w negocjacjach, powinieneś twardo ustalić co jest dla ciebie najważniejsze. Wyszukując stanowiska pracy musisz mieć ustalone ile chcesz zarabiać i jakie korzyści chcesz wynosić z pracowania w danej firmie. Negocjacje należy rozpoczynać z ułożonym w głowie planem wynagrodzenia. 

    Poza dyskusją o wynagrodzeniu, mnóstwo innych elementów związanych z zatrudnieniem może być negocjowanych aby uatrakcyjnić ofertę. To obejmuje wszelkie premie i bonusy, system podziału zysków w przedsiębiorstwie, dodatek motywacyjny, płatne nadgodziny, zwroty kosztów za szkolenia, wsparcie przy zmianie miejsca zamieszkania koniecznej do podjęcia pracy w firmie, tytuł pracownika w firmie, wsparcie przy kontynuacji nauki, elastyczne ustalanie harmonogramu, a także sposób w jaki firmy radzą sobie z sytuacjami nadzwyczajnymi (osobistymi czy rodzinnymi problemami pracownika), prowizje przy odprawie. 

    Zdecyduj, które elementy są dla ciebie najbardziej istotne. To pomoże ci posortować je wg kategorii ? na zasadnicze i zbędne i uszeregować je w kolejności według ważności. Tak długo, dopóki twoje prośby nie staną się irracjonalne, unikaj martwienia się zbytnio o to czy przyjmujący cię do pracy szef będzie otwarty na twoje propozycje. Nie dowiesz się, dopóki nie zapytasz, a pracodawcy często są bardziej chętni do spełnienia różnorodnych mniejszych próśb niż do pójścia na kompromis w bardziej znaczącej sprawie, takiej jak wysokość pensji. 

     
  2. Bierz pod uwagę potrzeby pracodawcy, nie tylko swoje własne, jako podstawę do określenia wysokości wynagrodzenia.
    W negocjacjach skupiaj się na potrzebach pracodawcy i na tym na ile jesteś wykwalifikowany aby im sprostać. To może wymagać od ciebie zademonstrowania, że wartość rynkowa kogoś z twoim doświadczeniem i zdolnością do faktycznego zaspokajania potrzeb danego stanowiska jest warta więcej, niż oferuje firma.

    Przeglądaj finansowe publikacje, strony internetowe związane z karierą, informacje uzyskane od specjalistów do spraw zarządzania zasobami ludzkimi służące do ujednolicenia różnorodności płac w różnych lokalizacjach geograficznych. Te źródła, połączone z twoimi internetowymi kontaktami, mogą pomóc ci zdecydować, które bodźce motywacyjne albo korzyści uzyskane przez innych na twoim stanowisku są typowo przyznawane. Możesz także znaleźć szczególne przykłady, które mogą być ci użyteczne, takie jak potwierdzenie ostatnich zatrudnień w kompetentnych firmach, które przyznawały bonusy związane z podpisaniem umowy albo gwarantowały podwyżkę po okresie próbnym. Im więcej faktów masz po swojej stronie, tym bardziej racjonalne wydają się być twoje prośby.

     
  3. Dowiedz się jaką posiadasz zdolność przekonywania.
    Rozważ także wszelkie naciski jakie potencjalny pracodawca może na tobie wywierać. Przyjmij, że osoba przeprowadzająca wywiad jest chętna do tego, by kogoś zatrudnić. Mimo to nawet jeśli masz duży dar przekonywania, bądź ostrożny aby nie wyjść na nieracjonalnego albo mało pewnego siebie. Pamiętaj że powinieneś być negocjatorem, nie osobą stawiającą żądania. Przyjęcie mało elastycznej postawy może przyjąć odwrotny skutek i wyrzucić cię z gry.

     
  4. Przekonaj osobę przeprowadzającą wywiad aby określiła kwotę jako pierwsza jeśli to możliwe.
    Eksperci od negocjacji zazwyczaj zgadzają się, że bycie zapytanym o podanie konkretnej kwoty ? czy dotyczy ona tego, co aktualnie robisz, czy tego czego szukasz aby robić ? jest zawsze skomplikowane. Pomimo, że z pewnością wolisz uniknąć grania w gry z perspektywicznym pracodawcą, ty także nie możesz sam siebie zdyskwalifikować czy sprzedać podając kwotę, która wydaje się zbyt wysoka lub zbyt niska.

    Najlepszym sposobem na ominięcie tej sytuacji jest próba namówienia osoby przeprowadzającej wywiad aby sam podał wstępną kwotę, taką, jaką budżet firmy przeznaczył na to stanowisko. Jeśli jednak to ty musisz pierwszy, możesz podać zakres, który odzwierciedla twoje obecne i zamierzone zarobki albo powiedzieć coś w stylu ?Oczekiwałbym że stanowisko z takim zakresem obowiązków jest warte w przybliżeniu 7,500zł do 8,500zł.? Takie podejście daje zatrudniającemu coś, na co może zareagować i zbudować fundamenty do negocjacji. Jedyny wyjątek od tej wiodącej zasady pojawia się w momencie, kiedy współpracujesz ze specjalistami z firmy rekrutującej pracowników: Oni ogólnie potrzebują znać twój poziom oczekiwań finansowych tak aby wiedzieć. czy znajduje się on w granicy potencjalnych możliwości danej firmy. 

    Pamiętaj o tym, że na tym poziomie procesu negocjacji, przyszły pracodawca już jest praktycznie przekonany do tego aby cie przyjąć. To już tylko kwestia uregulowania warunków zatrudnienia i obie strony zwykle są chętne do zawarcia umowy.

     
  5. Rozważ więcej czynników niż tylko pieniądze.
    Decyzja na temat tego czy przyjąć ofertę rzadko sprowadza się tylko do samego wynagrodzenia. Inne korzyści , takie jak dynamiczna kultura korporacji, profesjonalna promocja i możliwości rozwoju, opcja do okazjonalnej telepromocji albo dodatki, takie jak wcześniejsze zamykanie biura w piątki podczas lata, mogą ostatecznie być ważniejsze niż dodatkowe 500zł pensji. Powinieneś się także dowiedzieć o ewentualnych pracowniczych/osobistych korzyściach oferowanych przez firmę. Pracodawcy widzą, że pracownicy usiłują uzyskać większą kontrolę nad swoim. W rezultacie elastyczne ustalanie grafiku rośnie w popularność. Jest wartością, którą pracownicy cenią sobie najbardziej. 

     
  6. Należy zrozumieć różnorodność elementów wynagrodzenia.
    Zanim przyjmiesz ofertę, upewnij się że będziesz miał zapewnione wszelkie bonusy motywacyjne, które wynegocjowałeś. Jest to szczególnie istotne jeśli liczysz na to, że będą one stanowiły sporą część twojego wynagrodzenia. 

    Zapytaj o przypadki w historii firmy jeśli chodzi o nagradzanie i roczne premie albo długoterminowe dodatki motywacyjne i o dokładne wytyczne odnośnie tego, czego w związku z tym możesz się spodziewać w przyszłości. Na przykład, dowiedz się czy premie są przyznawane według uznania kierownictwa czy wynikają z możliwości budżetowych firmy przeznaczonych do osiągnięcia pewnych celów. 

     
  7. Pozostań profesjonalistą. 
    Pomimo, że jesteś to sobie winien aby wynegocjować jak najlepsze warunki zatrudnienia, nie ma żadnego powodu aby negocjacje przerodziły się w kłótnię. W końcu przyszły pracodawca myśli o tobie na tyle dobrze, aby zaoferować Ci pracę. Bądź chętny do wyjścia naprzeciw idącemu ci na rękę szefowi na tyle, na ile tylko to możliwe. Pamiętaj o tym, że utrzymanie dobrych relacji jest niezbędne nie tylko przy zawieraniu umowy, ale także dla utworzenia fundamentów na dobry początek z twoją nową firmą.

    Kiedy przychodzi do negocjowania kwoty wynagrodzenia, nie ma takiej możliwości by być w pełni przygotowanym. Mimo to, do negocjacji należy podchodzić ze świadomością swoich celów dotyczących zatrudnienia. Musisz dążyć do podpisania umowy, która będzie satysfakcjonująca zarówno dla ciebie jak i dla twojego potencjalnego pracodawcy.