Praca za granicą dla fachowców. Jak ją znaleźć w Holandii? Artykuł sponsorowany
Średnia stawka 1 roboczogodziny dla pracowników fizycznych z branży budowlanej to w Polsce 13,18 netto. Nic więc dziwnego, że fachowcy decydują się na wyjazd za granicę, żeby, jak np. w Holandii, zarabiać ponad 50 zł netto za 1h (maksymalnie 13 EUR). Zagranica kusi, jednak zanim zdecydujesz się na wyjazd, sprawdź, jak bezpiecznie szukać pracy.
Gdzie szukać ofert pracy zagranicznej?
Kiedy chcesz zatrudnić się w Polsce jako pracownik fizyczny w branży budowlanej, wystarczy, że poszukasz ofert na najpopularniejszych portalach z ogłoszeniami lub odezwiesz się do kilku deweloperów. Poszukiwanie pracy za granicą to już trudniejsza sprawa. Nie znasz tamtejszych pracodawców, nie wiesz, jak traktują pracowników i na jakich zasadach ich zatrudniają. Kłopotem może okazać się dla Ciebie również język i to już na etapie przeglądania ofert pracy. Decydując się na wybraną ofertę, jedziesz do obcego kraju, nie mając pewności, czy dostaniesz pracę. Twój potencjalny pracodawca z zagranicy może zainteresować się Twoim CV i umiejętnościami, które posiadasz. Jednak nie gwarantuje to, że po spotkaniu na żywo, zechce Cię zatrudnić. Dlatego szukając dla siebie etatu za granicą, skorzystaj z firmy pośrednictwa pracy w Holandii. Agencje, takie jak np. Jobxion http://jobxion.pl/oferty-pracy/ świadczą usługi dla holenderskiej firmy z branży budowlanej i rekrutują dla niej pracowników w biurach w Polsce. Dzięki temu, wyjeżdżając do pracy do obcego kraju, wiesz, że na pewno ją otrzymasz. To tak, jakby pracodawca zatrudnił Cię w Polsce i wysłał w delegację do Holandii. Jobxion to zagraniczny pracodawca współpracujący z doradcami EURES oraz Wojewódzkimi i Powiatowymi Urzędami pracy. Za ich pośrednictwem firma organizuje spotkania rekrutacyjne dla kandydatów w lokalnych urzędach pracy. Agencja specjalizuje się tylko w rekrutacji fachowców do branży budowlanej, dlatego gwarantuje pewne i dobrze płatne stanowiska pracy.
O czym pamiętać, wyjeżdżając do pracy za granicę?
Nawet jeśli skorzystasz z pomocy pośrednictwa pracy za granicą, Holandia nadal będzie dla Ciebie obcym państwem, do którego wyjeżdżasz na kilka lub kilkanaście miesięcy (polscy fachowcy zostają tam najczęściej ok. 3 lat). Musisz więc poznać swoje prawa zagranicznego pracownika i wiedzieć, jak ich dochodzić. Rozpoczynając pracę w Holandii, nabywasz takie same prawa jak pracownik holenderski. Możesz więc zażądać od zatrudniającego, żeby przedstawił Ci umowę o pracę w języku, który rozumiesz. Dla bezpieczeństwa porównaj treść polskiej umowy z jej oryginalną wersją (umowę warto oddać do tłumacza). Sprawdź, czy wynagrodzenie, które będziesz otrzymywać nie jest niższe niż płaca minimalna dla wybranego sektora i wieku pracownika. Poproś też pracodawcę, żeby dokładnie określił godziny Twojej pracy i wysokość Twojej pensji. Korzystając ze sprawdzonych agencji pośrednictwa pracy należących m.in. do stowarzyszeń ABU, NBBU lub VIA masz pewność, że będziesz pracować legalnie i na uczciwych warunkach. Jeśli agencja żąda od Ciebie wpisowego i pobiera koszty pośrednictwa, zrezygnuj z jej usług.
Jakie dokumenty trzeba wyrobić w Holandii?
Każda osoba mieszkająca i pracująca w Holandii musi mieć ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowy pakiet to opieka lekarza pierwszego kontaktu oraz pomoc szpitalna. Kiedy wyjedziesz do Holandii z zamiarem pracy, koniecznie wyrób sobie numer identyfikacji podatkowej SOFI (odpowiednik NIP-u). Tylko z tym numerem będziesz mógł rozpocząć legalną pracę i założyć konto bankowe. Jeśli Twój pobyt będzie trwał więcej niż 4 miesiące, zgłoś się również po numer BSN. Choć nie jest on obowiązkowy, znacznie ułatwia życie. Unikalny numer BSN pozwala na swobodny kontakt z holenderską administracją państwową. Dodatkowo możesz wyrobić sobie również numer DigiD, który funkcjonuje jako wirtualny dowód tożsamości i przydaje się w kontaktach online z niderlandzkimi urzędami i instytucjami.
Pracę w Holandii w branży budowlanej znajdziesz m.in. dzięki agencji Jobxion. W Polsce umówisz się na spotkanie rekrutacyjne i tu zostaniesz też zatrudniony. Wystarczy, że wyrobisz niezbędne dokumenty, a w Holandii rozpoczniesz już legalną pracę.