Jak samemu znaleźć pracę za granicą? Artykuł sponsorowany

Jak samemu znaleźć pracę za granicą?


Praca za granicą dla wielu osób jest szansą na lepsze życie, dlatego nie dziwi fakt, że zarówno wielu specjalistów, jak i osób słabo wykwalifikowanych wybiera emigrację zarobkową. Sposób szukania pracy za granicą uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od charakteru pracy, posiadanych kwalifikacji oraz znajomości języka. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne szukanie pracy za granicą, aniżeli skorzystanie w tym zakresie z usług agencji pracy.

Szukanie pracy na własną rękę ma sporo zalet. Jedną z nich jest brak konieczności płacenia za pośrednictwo w znalezieniu pracy. Taki sposób ma także sporo wad – wśród najważniejszych należy wymienić ryzyko oszukania.

Oferty pracy za granicą w Internecie

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na szukanie pracy za granicą jest przeglądanie ofert w Internecie – najlepiej skorzystać z profesjonalnych portali ogłoszeniowych. Osoby, które dobrze znają dany język obcy, powinny poszukać zagranicznych portali z ogłoszeniami o prace, przygotować CV i je rozsyłać. Jednakże przed tym warto zrobić dokładną selekcję ofert pracy za granicą i wysyłać aplikację tylko do tych firm, które odpowiadają oczekiwaniom.

Jak ustrzec się przed fałszywymi ofertami pracy za granicą?

Nie da się ukryć, że część ogłoszeń o pracę za granicą to fałszywe oferty, które mają wyłudzić pieniądze. Uzasadnione wątpliwości powinien budzić brak danych kontaktowych firmy oraz strona internetowa na darmowym serwerze. Z nieufnością należy podjeść również do ofert, w których przed rozpoczęciem pracy należy wpłacić na konto firmy określoną kwotę. Ponadto przy szukaniu pracy za granicą warto zwrócić również uwagę na wynagrodzenie – zbyt wysokie powinno wzbudzić niepokój co do autentyczności takiej oferty.

EURES – Europejski Portal Mobilności Zawodowej

Osoby, które są zainteresowane pracą w państwach Unii Europejskiej mogą skorzystać z ofert zamieszczonych na EURES, czyli na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej. Portal ten został stworzony przez Komisję Europejską w ramach wspólnotowej polityki zrównoważonego rozwoju wszystkich państw członkowskich UE. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest możliwość utworzenia konta na portalu i CV online. Poza tym EURES oferuje bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym. Najważniejszym jest jednak fakt, że wszelkie zamieszczane oferty pracy za granicą na tym portalu są dokładnie sprawdzone.