Praca przez Internet jako freelancer - Czy to dobry pomysł? Artykuł sponsorowany

Praca przez Internet jako freelancer - Czy to dobry pomysł?


Coraz częściej ludzie, szczególnie młodzi, decydują się na karierę freelancera, czyli tzw. "wolnego strzelca", który nie jest zatrudniony na etacie w jednej firmie, a sam szuka sobie zleceń w dziedzinie, w której się specjalizuje. Taka forma zarabiania ma wiele zalet, ale jak wszystko, posiada również wady. Czy praca freelancera to dobry pomysł i jakie są możliwości pracy przez Internet?

Bilans plusów i minusów

Każdy człowiek jest inny, a zatem każdy ma inne wymagania dotyczące komfortu swojego życia. Ta sama zasada obowiązuje przy rozważaniu opcji pracy jako freelancer - dla jednych będzie idealna, inni nie będą w stanie pracować w ten sposób. Można jednak wyróżnić obiektywne zalety oraz wady zdalnej pracy przez Internet.

Zaczynając od plusów, nie można nie zauważyć, iż praca freelancera daje niesamowitą wolność co do trybu pracy oraz tego jakiego zlecenia się podejmujemy. Przede wszystkim to freelancer ustala godziny swojej pracy, może zatem dostosować to do swoich innych obowiązków i tak zaplanować dzień, żeby móc spełniać się też jako rodzic albo pogłębiać swoje pasje. Może pracować od samego rana albo zabrać się za zlecenie późnym wieczorem - to wszystko jest elastyczne dopóki zadanie będzie ukończone na czas. Drugi aspekt - wybór zajęcia. To bardzo rozległa kwestia, ponieważ obecnie panuje rynek pracownika, a więc to freelancerzy najczęściej dyktują warunki, a dobrze płatnych, ciekawych zleceń nie brakuje. Nie jeden freelancer jest też zadowolony, ponieważ ma więcej czasu odkąd pracuje zdalnie przez Internet. Wiąże się to z dwoma rzeczami - odpowiednim harmonogramem pracy i brakiem dojazdów, ponieważ pracuje się z domu a także wyższymi zarobkami (które zazwyczaj odróżniają freelancerów od pracowników na etacie). Dlatego osoba pracująca zdanie nie tylko nie traci czasu i pieniędzy na dojazdy do pracy, ale też zarabia więcej w przeliczeniu na godzinę, zatem może pracować mniej w ciągu miesiąca. Na korzyść pracy jako freelancer wpływa też szybko rozwijający się rynek - poszukiwani są twórcy stron internetowych, graficy, copywriterzy a w dodatku w poszukiwaniu zleceń pomagają platformy pośredniczące, na których znajdują się ogłoszenia z propozycjami zleceń.

Nie można jednak wspomnieć o kilku wadach w pracy przez Internet. Po pierwsze jest to niepewne i niestabilne zajęcie - nikt nie zagwarantuje, że zlecenia będą napływać regularnie. Dodatkowo dochodzi jeszcze samodzielne szukanie, a przynajmniej na początku, dlatego warto od razu budować siatkę przydatnych kontaktów. Freelance nie spodoba się też tym, którzy wszystko odkładają na później. Niestety, w takiej formie pracy freelancer musi sam siebie zmobilizować do pracy i brak jest miejsca na prokrastynacje.

Jak widać, praca przez Internet ma wiele korzyści i dobrze zaplanowana na pewno przyniesie duży zarobek. Być szefem dla samego siebie to dla niektórych najlepsze w pracy freelancera i właśnie to powinno przekonać niedecydowanych, że warto podjąć próbę zostania freelancerem.

Więcej informacji o pracy freelancera można znaleźć na blogach jak np. zarabianieprzezinternet24.pl. Oferty pracy dla freelancerów znajdziesz np. w serwisie damprace.pl.