Na co zwrócić uwagę, szukając ofert pracy za granicą?

Na co zwrócić uwagę, szukając ofert pracy za granicą?


Dla wielu osób szukanie pracy za granicą wiążę się z dużym wyzwaniem. Nie zawsze też wiedzą, na co zwracać uwagę i co tak naprawdę jest ważne. Warto odpowiednio przeglądać oferty oraz znaleźć pełną informację o pracodawcy, aby zniwelować ryzyko porażki. O czym należy wiedzieć? Podpowiemy, co sprawdzić, aby mieć pewność, że zatrudnienie jest dla nas korzystne i bezpieczne.

Sprawdź pracodawcę!

To jedna z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy zrobić, gdy zainteresowała nas dana oferta. Gdy mamy do czynienia z polską agencją pracy, wszelkie informacje znajdziemy w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Wówczas nawet online mamy możliwość sprawdzić firmę oraz samego pracodawcę. W innym przypadku warto wspomóc się Internetem oraz wyszukiwarką, aby znaleźć dany NIP przedsiębiorstwa i sprawdzić, czy ono istnieje oraz, czy nie doszło do upadłości. Dlatego jego status również będzie istotny. Gdy mowa o firmach zagranicznych nie zawsze mamy łatwo, aby ją zweryfikować. Niekiedy nie prowadzą one ewidencji. Warto zawsze korzystać z portalów z ofertami pracy, które dodatkowo pozwalają nam sprawdzić potencjalnych pracodawców. Jednym z takich serwisów jest pracujwunii.pl. To portal z ofertami pracy na terenie całej Unii Europejskiej. Znajdziesz tam wszelkie informacje o zatrudnieniu, jak i firmach, które Cię interesują. Możesz także znaleźć dane przedsiębiorstwo bezpośrednio poprzez przeglądarkę, czy zobaczyć, jak wygląda ich siedziba dzięki mapom Google. Nie zapomnij o opiniach innych na forum internetowym, specjalizującym się w tematyce pracy zagranicznej.

Zwróć uwagę na wynagrodzenie

Wynagrodzenie to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę, przeglądać oferty pracy. Warto jednak nie cieszyć się zbyt szybko. Należy przyjrzeć się, w jaki sposób jest ono naliczane oraz jaką przyjmuje formę. Sprawdź, czy mowa o kwocie brutto, czy netto, czy przysługują nam diety, a także czy dostaniemy dodatkowy zarobek w postaci nadgodzin i czy będzie ono płatne. Musisz także zwrócić uwagę, jaka jest tygodniowa norma czasu, a więc ile będziesz pracować w ciągu tygodnia oraz w jakie dni. Warto również, abyś sprawdził, czy dostaniesz wypłatę w tygodniówkach, czy za pełny miesiąc. Niekiedy sposobem dodatkowego wynagrodzenia są benefity pracownice w postaci np. transportu, darmowego zakwaterowania, wyżywienia, kursu językowego, czy zapewnienie sprzętu i stroju roboczego.

Umowa o pracę

Tutaj także musisz uważać. Niektóre państwa europejskie dopuszczają ustne formy umowy o pracę. Jednak, aby mieć pewność, że pracujesz w pełni legalnie oraz chcesz zabezpieczyć się, wymagaj od pracodawcy umowy pisemnej. Wówczas dokument zagraniczny będzie Ci z pewnością potrzebny oraz będziesz miał na nim gwarancję warunków zatrudnienia. Pamiętaj, jeśli nie znasz języka – poproś kogoś o pomoc, aby zrozumieć wszystko.

źródło zdjęcia: freepik.com