Praca opieka Niemcy Artykuł sponsorowany

Praca opieka Niemcy


Szukasz pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze atrakcyjnej oferty pracy, a także jakich ogłoszeń unikać.

Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Jeśli szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech (opiekun osoby starszej), zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi rekomendacjami. Nie każda bowiem oferta pracy jest równie atrakcyjna, a niektóre z nich wręcz mogą okazać się bardzo trudne do zrealizowania.

Przeglądając ogłoszenia o pracę w kategorii: praca opieka Niemcy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak to, kim jest pracodawca, jaki jest zakres obowiązków, w jaki sposób będzie zagwarantowane przestrzeganie praw pracowniczych, a także czy praca jest atrakcyjna. Dlatego też, jeżeli po raz pierwszy wybierasz się do Niemiec do pracy, kieruj się następującymi zasadami:

  1. Skorzystaj z agencji pośredniczącej lub polskiej firmy zatrudniające opiekunki. Dlaczego warto współpracować z polską firmą, która zatrudnia opiekunki? Ponieważ w takiej sytuacji zawsze możesz liczyć na wsparcie i opiekę ze strony firmy. W sytuacji, gdy okaże się, że zakres obowiązków na miejscu znacznie odbiega od warunków wskazanych na umowie, firma pośrednicząca zobowiązana jest do ustalenia odpowiednich warunków współpracy z rodziną podopiecznego. A gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku na miejscu, zawsze będziesz mogła skorzystać z pomocy przedstawiciela firmy, który jest do dyspozycji opiekunek.
  2. Dopytaj o szczegółowe warunki pracy w opiece na miejscu w Niemczech. Zakres obowiązków może być bowiem bardzo zróżnicowany. Czasem może to być tylko zajęcie czasu seniora i pomoc w najprostszych czynnościach, a czasem będzie to kompleksowa opieka. Dlatego dopytaj, czy Twoim obowiązkiem będzie także sprzątanie, gotowanie, prasowanie, robienie zakupów itp.
  3. Zapytaj o stan zdrowia podopiecznego. Gdy podopieczny wymaga stałej opieki, wówczas zakres pracy opiekunki będzie bardzo duży. W przypadku chorób starczych takich jak demencja czy Alzheimer, opiekunka musi być niemal do stałej dyspozycji podopiecznego. W przypadku zaawansowanych chorób może zajść konieczność zatrudnienia opiekunki z odpowiednimi kwalifikacjami pielęgniarskimi lub medycznymi.
  4. Przeanalizuje dokładnie wysokość wynagrodzenia oraz dopytaj o koszty, które będziesz zobowiązany ponosić na miejscu. W przypadku renomowanych agencji pośredniczących większość kosztów pokrywana jest przez pracodawcę – transport, ubezpieczenie czy koszty zamieszkania. Niestety niektórzy pracodawcy starają się ukryć dodatkowe koszty, które później odciągane są z wynagrodzeń opiekunek. Takich sytuacji unikaj. Nie powinnaś być obciążana dodatkowymi kosztami.

Jakiego typu ogłoszeń o pracę unikać?

Tak, jak już wcześniej pisaliśmy, nie wszystkie ogłoszenia o pracę w Niemczech są równie atrakcyjne. Często jednak zdarza się, że opiekunki szukają pracy, która ich zdaniem będzie łatwiejsza lub nie będzie wymagała specjalistycznych umiejętności. Poniżej jednak wypisujemy kilka typów ogłoszeń o pracę, których warto unikać. Są to:

  • Praca w opiece Niemcy bez języka – osoby szukające takich ogłoszeń, zakładają, że trafią do pracy do polskiej rodzinie, która poszukuje opiekunki z Polski do pracy. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli sam podopieczny będzie komunikował się w języku polskim, to mogą zajść sytuacje, które będą wymagały od opiekunki znajomości języka niemieckiego. Jeżeli więc, chcesz wyjechać do pracy do Niemiec, postaraj się opanować ten język przynajmniej na poziomie podstawowym.
  • Praca w polskiej rodzinie – ten punkt często łączy się z poprzednim typem ogłoszeń, czyli praca bez znajomości języka. Niestety praca w polskiej rodzinie, nie zawsze oznacza, że od opiekunki nie będzie wymagana znajomość języka niemieckiego.
  • Praca dla opiekunek w Niemczech bez pośredników – ten typ ogłoszenia o pracę jest popularny, gdyż opiekunki często liczą na wyższe wynagrodzenie, w przypadku gdy praca będzie zorganizowana z pominięciem agencji zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że współpraca z agencją to szereg korzyści – większe bezpieczeństwo terminowego wynagrodzenia, pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, możliwości korzystania z pakietu szkoleń, łatwość znalezienia oferty o takim zakresie obowiązków, który będzie nam odpowiadał. Dlatego, jeżeli decydujesz się na współpracę z firmą o dużej renomie, wówczas możesz zdecydowanie więcej zyskać.

Chcesz podjąć pracę w Niemczech jako opiekunka i szukasz sprawdzonego pracodawcy? Zacznij współpracę z CareWork. Długie doświadczenie na niemieckim rynku pracy oraz setki zadowolonych opiekunek i opiekunów to nasza najlepsza rekomendacja!