Oferty pracy za granicą – na co warto zwrócić uwagę?

Oferty pracy za granicą – na co warto zwrócić uwagę?


Wyjazd do pracy za granicą – na stałe lub na jakiś okres – jest kuszący dla wielu osób w różnym wieku. Z tej opcji chętnie korzystają ludzie młodzi w okresie wakacyjnym, by zarobić na swoje potrzeby.

Do pracy za granicę ruszają też osoby po studiach, które pragną nabyć doświadczenie oraz zarobić większą sumę pieniędzy „na start”. Coraz częściej z ofert pracy za granicą postanawiają skorzystać także osoby w średnim wieku, które nie są zadowolone ze swojej obecnej pracy oraz zarobków lub pragną się przekwalifikować.

Sezonowa praca za granicą cieszy się powodzeniem i w wielu wypadkach jest to dobra decyzja. Aby jednak tak było, trzeba szczególną uwagę poświęcić temu, czy interesująca nas oferta wygląda bezpiecznie i wiarygodnie.

Życie pokazało, że wiele osób zwiedzionych wizją łatwej i nadzwyczaj dobrze płatnej pracy, padło ofiarą oszustów. Jak się przed tym ustrzec?

Co składa się na kompletne ogłoszenie?

Wiele na temat wiarygodności ogłoszenia o pracę poza granicami kraju możemy wywnioskować z jego treści. Nie musi ono być długie czy nasycone szczegółami dotyczącymi pracy – zwłaszcza szeregiem zalet i niesamowitych korzyści czy zarobków.

Powinno natomiast zawierać istotne informacje dla potencjalnych pracowników. Oto najważniejsze z nich:

 1. Nazwa stanowiska oraz precyzyjne określenie, czego się na nim oczekuje od przyszłych pracowników. Powinny być jasno określone wymagane kwalifikacje, uprawnienia, najważniejsze obowiązki pracownika.

  Cenną informacją jest to, czy na danym stanowisku jest wymagane doświadczenie, prawo jazdy w konkretnej kategorii, znajomość języka obcego itd. To pozwoli ocenić, czy w ogóle warto aplikować na to stanowisko.
   
 2. Dokładna lokalizacja. Nie chodzi tylko o określenie kraju, w jakim jest dostępna konkretna oferta pracy. Podane powinno być miasto, a najlepiej dokładny adres firmy i miejsce wykonywanej pracy.
   
 3. Mile widziana jest informacja o rodzaju umowy, stawce godzinowej czy widełkach zarobkowych.
   
 4. Korzyści dla pracowników. Pracodawca powinien poinformować, co oferuje pracownikom, na przykład szkolenia, dodatki wakacyjne, zapewnienie zakwaterowania i transportu, pomoc polskojęzycznego opiekuna, samochód służbowy, itp.
   
 5. Sposób aplikowania. Dobra oferta pracy zawiera jasną informację, w jaki sposób przesłać CV, czy przez formularz kontaktowy czy może drogą mailową.
   

Kiedy należy zachować czujność?

Szukając pracy za granicą – bezpośrednio lub przez agencję pracy tymczasowej – zawsze warto prześwietlić firmę, z którą planujemy współpracować.

Należy sprawdzić, czy posiada swoją stronę internetową. Jeśli tak, to czy znajdują się na niej dokładne dane, w tym dane kontaktowe, a może tylko dziwnie brzmiący adres e-mail? Czy istnieje możliwość szybkiego skontaktowania się z firmą, na przykład przez czat z konsultantem?

Brak jasnych informacji na temat danej firmy w Internecie, brak możliwości kontaktu, a także brak opinii od innych pracowników powinny wzbudzić nasze podejrzenia.

W przypadku agencji pracy tymczasowej bardzo ważny jest certyfikat. Wszystkie agencje działające za granicą legalnie, posiadają numer rejestrowy, który można znaleźć w Internecie w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). To bardzo dobry i szybki sposób na zweryfikowanie uczciwości osoby oferującej pracę za granicą.

Jeśli chodzi o firmę, sprawdźmy numery NIP i REGON oraz status w KRS. Ich uzyskanie jest dowodem na to, że firma naprawdę istnieje, działa legalnie i zapewne można jej zaufać oraz podjąć z nią współpracę. Trudności w znalezieniu tych informacji powinny nas zaniepokoić.

Dobrym sposobem na szybkie zweryfikowanie ogłoszeniodawcy jest poszukanie go w mediach społecznościowych. Niska aktywność, brak opinii lub zdecydowana większość negatywnych komentarzy na jego temat to dla nas jasny sygnał, że nie mamy do czynienia z kimś uczciwym.

Gdzie można znaleźć pewne oferty pracy?

Z uwagi na to, iż wyjazd do pracy za granicę to bardzo poważna decyzja, nigdy nie podejmujmy jej pochopnie, pod wpływem emocji czy presji czasu. Poświęćmy jego odpowiednią ilość na przejrzenie ogłoszeń o pracę, które są zawarte na profesjonalnych stronach agencji pracy tymczasowej lub portalach ogłoszeniowych cieszących się zaufaniem i dobrą opinią.

Uzyskamy tam dostęp do godnych zaufania ofert, a także odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Poszukując pracy w Holandii, warto skorzystać ze strony Duijndam International. To profesjonalna agencja zatrudnienia, specjalizująca się w pośrednictwie pracy sezonowej i tymczasowej w Holandii.

Można tu znaleźć mnóstwo ogłoszeń pracy z różnych sektorów gospodarki, a także porozmawiać z konsultantem. Agencja zapewnia profesjonalną opiekę – począwszy od znalezienia oferty pracy odpowiadającej kwalifikacjom i możliwościom, po transport i zakwaterowanie na miejscu.

Praca sezonowa to z pewnością dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu. Trzeba jednak dobrze się przygotować i pamiętać, że w sieci nie brakuje oszustów. Zawsze dokładnie czytajmy ogłoszenia, sprawdzajmy ogłoszeniodawcę i nie decydujmy się na wyjazd, jeżeli cokolwiek wzbudza nasz niepokój.