Jak zadbać o bezpieczeństwo wyjeżdżając za granicę do pracy jako opiekunka dla seniorów?

Jak zadbać o bezpieczeństwo wyjeżdżając za granicę do pracy jako opiekunka dla seniorów?


Praca opiekunka osób starszych z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak wiele osób zajmujących się seniorami mówi, że nie zamieniłoby jej na żadną inną. Satysfakcja z wykonywanych obowiązków i radość seniora to dla wielu najważniejsze elementy. Jednak ważne jest też wynagrodzenie, które w polskich warunkach może pozostawiać wiele do życzenia. Nic dziwnego, że opiekunowie decydują się na podjęcie pracy poza granicami. Jak znaleźć dobrą i bezpieczną ofertę?

Praca za granicą, jak jej szukać?

Mimo że ofert jest naprawdę wiele, to znalezienie dobrej do łatwych zadań nie należy. Sporo osób wskazuje, że ma obawy przed tym co faktycznie zastanie po przyjeździe. Aby uniknąć problemów czy rozczarowań najlepiej korzystać z pomocy profesjonalistów, jak https://www.alhomecare.com.pl/o-firmie/. Firma pomoże nam uwzględnić i poznać wszystkie aspekty pracy, w tym niezbędne uprawnienia. Samodzielne szukanie pracy obarczone jest ryzykiem, szczególnie jeśli kandydat nie zna wystarczająco języka, jaki obowiązuje w kraju, do którego chce wyjechać. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest pomoc profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy.

Agencja pośrednictwa pracy

Tu zanim wybierzemy odpowiedni podmiot warto w pierwszej kolejności dokładnie poznać oferty, jakimi dysponuje, ale też warunki współpracy. Niestety nie każda tego typu firma jest godna zaufania, dlatego należy koniecznie poznać opinie o niej jeszcze przed podjęciem współpracy. W Internecie osoby, które już wyjeżdżały często dzielą się opiniami, opisują wady i zalety współpracy z konkretnym podmiotem.

Agencje nawiązują kontakt bezpośrednio z zagranicznymi pracodawcami, budując tym samym bazę ofert pracy i weryfikując wymagania wobec kandydata, zanim wyjedzie on za granicę. Najczęściej pozyskane oferty podawane są do wiadomości publicznej, np. na stronie internetowej i zbierane są przesłane CV, a następnie prowadzona jest weryfikacja merytoryczna. Zaletą korzystania z pomocy polskiej agencji jest bezpieczeństwo oraz gwarancja legalnej pracy i wsparcia.

Praca za granicą, a bezpieczeństwo

Należy podkreślić, że najważniejsze jest własne bezpieczeństwo podczas pracy w innym kraju. Najlepiej wybierać wyłącznie oferty legalnej pracy, gdzie podpisując umowę zyskujemy odpowiednie prawa. Trzeba też wiedzieć, że w niektórych krajach, jak np. Niemcy pracując na czarno narażamy się na naprawdę poważne konsekwencje. Jest to bowiem przestępstwo, zagrożone wysoką grzywną oraz wydaleniem z Niemiec.

Brak umowy, to dodatkowo brak ubezpieczenia, zatem możliwości skorzystania z pomocy lekarza, brak opłaconych składek itp. Tu rozwiązaniem są agencje, po których stronie zostaje przygotowanie wyjazdu od strony formalno-prawnej.

Praca opiekunka osób starszych za granicą - zalety

O zaletach pracy za granicą pisać można wiele i nie chodzi tu wyłącznie o kwestie finansowe, choć te często są jednym z ważniejszych motywatorów. Wynagrodzenie opiekuna w Polsce i poza jej granicami, np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii to zupełnie inne światy. Sporo osób decyduje się na wyjazd, aby zarobić, a następnie po powrocie do kraju posiada środki na spokojne życie nawet przez kilka miesięcy. Jest to zatem bardzo kusząca opcja. Szczególnie, że wiele ofert obejmuje no tylko pracę, ale również zakwaterowanie czy wyżywienie.

Poza wymiarem finansowym wskazać można także inne atuty. Taki charakter pracy często można pogodzić z nauką języka, co dla wielu jest "wartością dodaną". Wyjazd stwarza dodatkowe możliwości poznania kraju i kultury miejsca, do którego się wybieramy. Jeśli tylko nie zdecydowaliśmy się przyjąć oferty polegającej na całodobowej opiece, można bez trudu zaplanować wycieczki i zobaczyć "kawałek" świata.

Nie bez znaczenia jest też zdobywanie kwalifikacji i możliwość zawodowego rozwoju. Doświadczenie w opiece nad seniorem jest tym, co często decyduje o zatrudnieniu konkretnej osoby.