Praca w malowniczych miejscowościach w Niemczech - opiekunka osób starszych

Praca w malowniczych miejscowościach w Niemczech - opiekunka osób starszych


Praca jako opiekunka osób starszych postrzegana jest zwykle jako prosta praca, w której da się zarobić spore pieniądze w relatywnym odniesieniu do wymaganych kwalifikacji. Najczęściej kojarzona jest z migracją zarobkową do Niemiec, ale mało kto wie, że praca ta jest zwykle krótkookresowa a kontrakty takie zwykle zawierane są na około 2 miesiące.

Praca jako opiekunka w Niemczech

Praca w Niemczech jako opiekunka wymaga przede wszystkim dyspozycyjności oraz znajomości języka Niemieckiego w stopniu umożliwiającym komunikację. Wielu pośredników pracy oferuje przed zatrudnieniem, przyspieszone kursy tego języka. Poza językiem zazwyczaj niezbędne jest posiadanie prawa jazdy, co umożliwi także w razie konieczności wożenia podopiecznych (np. do lekarza czy do sklepu).

W ramach obowiązków opiekunki osób starszych zwykle można odnotować następujące czynności:

  • wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności osób podopiecznych, np. gotowanie (czasami karmienie), higiena, ubieranie lub przebieranie
  • pomoc w prowadzeniu domu - sprzątanie, pranie, zakupy
  • opieka podczas spacerów, wyjazdów, wizyt u lekarza
  • organizacja czasu wolnego
  • komunikacja z rodziną

Każdy podopieczny wymaga jednak indywidualnego podejścia i wsparcia w określonych czynnościach. Szczegóły odnośnie konkretnego zakresu obowiązków czy informacja z czym dana osoba starsza ma problem znajdziesz zwykle w firmie, która oferuje ofety pracy dla opiekunek czy to w Niemczech, czy to w innej lokalizacji.

Przeglądając oferty pracy dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy przejazd do Niemiec oraz powrót do Polski są zapewnione przez pracodawcę, czy praca jest legalna i czy opłacane są wszelkie niezbędne składki i podatki, czy pracodawca oferuje wsparcie w języku Polskim na miejscu (np. w przypadku różnych problemów lub nieprzewidzianych zdarzeń). Dobrze jest także zasięgnąć opinii innych osób, które taką pracę podjęły w danej firmie.

Istotnym elementem jest także okolica, w której podejmiesz pracę. Niemcy to kraj o niezliczonych mniejszych i większych miejscowościach o starej, często zabytkowej zabudowie. Bardzo często miejscowości te usytuowane są w malowniczych terenach. Poniżej przedstawiamy kilka takich miejscowości w okolicach Norymbergii

NÜRNBERG (Norymberga)

Norymberga to miasto znajdujące się w Bawarii, położone nad rzeką Pegnitz. Liczy ok 500 mieszkańców i jest jednym z większych miast w regionie. Pomimo, że jest to spore miasto, ma ono niesamowitą zabudowę miejską oraz liczne atrakcje turystyczne, do których można wybrać się np. ze swoimi podopiecznymi w ramach organizacji ich czasu wolnego.

Do tych atrakcji można zaliczyć między innymi Zamek w Norymberdze, Zoo, przepiękny rynek, niezliczone katedry i kościoły ale także wiele miejsc historycznych.

ROßTAL

Roßtal to niewielka, licząca zaledwie 10 000 mieszkańców miejscowość gminna w Niemczech w Bawarii. Miejscowość położona jest nad rzekami Bibert i Rednitz. Otoczona jest rezerwatem przyrody Heinberg z wieloma wyznaczonymi pieszymi trasami turystycznymi, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce dla tych co lubią dużo spacerować i podziwiać miejscową przyrodę. Opiekując się osobami starszymi w tej miejscowości z pewnością będzie to jedna z głównych czynności związanych z aktywizacją swoich podopiecznych w ich czasie wolnym.

FÜRTH

Fürth to średnie Bawarskie miasto na prawach powiatu liczące około 100 000 mieszkańców o nieco bardziej nowoczesnej zabudowie niż dwie poprzednie miejscowości. Miejscowość charakteryzuje się sporą liczbą parków, ogrodów, placów i fontann z liczną florą oraz fauną. To doskonałe miejsce dla tych co lubią spacerować. Choć miasto jest stosunkowo niewielkie, na jego obszarze działają dwa teatry i kilka kin oraz sporo galerii sztuki.