Jacy specjaliści w nieruchomościach są obecnie poszukiwani najczęściej?

Przy obecnej sytuacji na rynku pracy w sektorze nieruchomości możemy mówić o pewnej proporcji, zarówno ze strony zainteresowanych zmianą pracą osób, jak i oferowanych miejsc pracy. Rozmaite firmy poszukują różnych osób do pracy, zależnie od profilu prowadzonego biznesu, charakterystyki firmy i tego, czym się ona głównie zajmuje, natomiast niezmiennie wszystkie firmy poszukują specjalistów. Najczęściej Klientów z sektora nieruchomości możemy podzielić na deweloperów, agencje nieruchomości, fundusze inwestycyjne i inne firmy zajmujące się obsługą tego rynku. Pisząc deweloperzy, mam na myśli zarówno firmy związane z budowaniem nieruchomości mieszkaniowych jak i komercyjnych (firmy budujące centra handlowe, biurowce, parki logistyczne, etc.).

Kto jest najczęściej poszukiwany?
Z pośród wielu różnych stanowisk, które pojawiają się po stronie klientów związanych z nieruchomościami, a konkretniej mówiąc u deweloperów komercyjnych, najczęściej występujące stanowisko to Development lub Investment Manager. Pojawia się ono również w innych typach firm, i ma prawo pojawić się wszędzie tam, gdzie poszukiwana jest osoba, która przeprowadzi firmę przez cały proces inwestycyjny związany z wybudowaniem konkretnego obiektu. Zapotrzebowanie na tego typu osoby ciągle rośnie, a obserwując obecnie bardzo szybki rozwój wielu firm na rynku nieruchomości, nic nie zapowiada tego, aby miało się cokolwiek zmienić. 

Development Manager to osoba, która nadzoruje cały proces inwestycyjny, a więc bierze udział w projekcie od samego początku po ?oddanie kluczy? do wybudowanego obiektu. W zakres obowiązków takiej osoby wchodzi czasami wyszukanie działki pod inwestycję (z reguły tą funkcję spełnia Land Acqusition Manager), przeprowadzenie wszelkich analiz, w tym ekonomicznej, opłacalności inwestycji, prawnej i architektonicznej, zdobycie wszelkich zezwoleń, wreszcie wyłonienie generalnego wykonawcy, kooperacja z Project Managerem, prowadzącym prace budowlane i współpraca z Lease Managerem w zakresie wynajmu powierzchni (np.: w sytuacji, kiedy budowane jest centrum handlowe). 

Różne firmy poszukują osób z różnym doświadczeniem ? średnio są to osoby z 3-6 letnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia takich projektów lub, co obserwujemy od niedawna, pracodawcy są chętni zatrudniać na to stanowisko osoby takie, jak Lease czy Land Acqusition Managerów, dając im możliwość rozwoju i zdobycia nowych doświadczeń.

A skoro o nich mowa, to są to kolejne dwa bardzo często poszukiwane typy pracowników u większości pracodawców na rynku nieruchomości. Land Acquisition Manager (LAM) bardzo często utożsamiany jest ze stanowiskiem Site Findera. I jest to błędne założenie. 
W odróżnieniu od Site Findera, LAM to osoba zajmująca się wyszukiwaniem gruntów, ale również prowadząca samodzielnie wiele skomplikowanych procedur i analiz związanych z ewentualnych zakupem nieruchomości gruntowej. Ponadto, LAM najczęściej w obszarze wykonywania swojej pracy ma cały kraj lub jego znaczną część. W przypadku stanowiska Site Findera mówimy bardziej o osobie działającej na lokalnym rynku i zdecydowanie bardziej skupionej na aktywnym poszukiwaniu gruntów, niżeli na ich analizie. LAM pojawia się częściej w firmach sieciowych, chcących rozwijać się w danym kraju, a jeszcze częściej występuje u deweloperów komercyjnych. Site Finder najczęściej pojawia się po stronie międzynarodowych agencji nieruchomości. W przypadku LAM mówimy najczęściej o osobie z 2-3 letnim doświadczeniem i potwierdzonymi sukcesami zawodowymi. Site Finder to często osoba bez większego doświadczenia w nieruchomościach, ale za to wiążąca swoją przyszłość z tym sektorem.

Kolejne stanowisko, którego popularność na pewno w szybkim czasie nie zmaleje, to Lease lub Leasing Manager. Jest to osoba zajmująca się wynajmem powierzchni w biurowcach, centrach handlowych czy w parkach logistycznych. Tacy specjaliści, z dobrym doświadczeniem, są również bardzo cenieni na obecnym rynku pracy.

Stanowiskowy ?misz-masz?
Obserwując rosnące potrzeby naszych klientów, od niedawna zauważamy swoistą tendencję do zatrudniania jednej osoby łączącej dwie a czasem nawet trzy funkcje. I tak na przykład, kiedy niektóre firmy zatrudniają LAM, Development Managera i Lease Managera, inna firma może chcieć zatrudnić tylko Development Managera. Natomiast osoba na tym stanowisku będzie zajmować się zarówno wyszukaniem lokalizacji pod inwestycję, jak i nadzorem nad nią, a po jej ukończeniu lub nawet w trakcie jej budowy, zajmie się również wynajmem powstającej powierzchni.

W innych firmach zdarzają się również tendencje do łączenia stanowiska Developement Managera i Project Managera (Kierownika Projektu). Project Manager to najczęściej osoba z wykształceniem technicznym, będąca Kierownikiem Projektu z ramienia firmy wykonawczej lub deweloperskiej. Łączenie tych funkcji z jednej strony wydaje się być uzasadnione, z drugiej zaś budzi pewny niepokój. Development Manager nadzoruje proces, Project Manager zajmuje się jego wykonaniem. Nie można być jednocześnie ?twórcą i tworzywem? i dlatego często bardzo ciężko jest znaleźć osobę łączącą obie te funkcje. Wymagane jest wtedy przynajmniej 5 letnie doświadczenie, wykształcenie budowlane, a przeprowadzenie wielu podobnych projektów w przeszłości również jest warunkiem sine qua non.

 

Czy ta tendencja się utrzyma?
Nie można powiedzieć, że z całą pewnością tak lub nie. Każdy klient ma inne wymagania, poszukuje innych osób, a charakterystyka i profil firmy implikuje poszukiwania konkretnego typu ludzi. Deweloperzy komercyjni najczęściej poszukują osobnych, doświadczonych osób na stanowiska Land Acquisition Managera, innych na Development Managerów, a jeszcze innych na Lease Managerów. Agencje nieruchomości najczęściej szukają Site Finderów, kładąc duży nacisk na rozwój danej osoby w ich firmie. Firmy sieciowe, postępują podobnie do deweloperów, jednakże po ich stronie Development Manager to raczej Expansion Manager, a więc osoba odpowiedzialna za i rozwój i ekspansję na danym terytorium.

Na dzień dzisiejszy sytuacja wydaje się być stabilna, nie powinniśmy raczej spodziewać się jakiś konkretnych zmian w tym, kogo poszukiwać będą firmy z sektora nieruchomości. Tendencje, które obserwujemy zmieniają się z miesiąca na miesiąc i nie są raczej niczym nowym. Były zawsze obecne, teraz tylko, co jakiś czas dają zauważać się bardziej lub mniej. To, co pewne i niezmienne to na pewno fakt, iż niezależnie od tego, na jakie stanowisko mielibyście Państwo rekrutować bądź być rekrutowani, to zakres obowiązków i profil działalności firmy zdefiniują to najlepiej. Warto, więc zwracać większą uwagę na opis stanowiska niżeli wyłącznie na jego nazwę.

 
Autor artykułu: Oskar Kasiński, Consultant HAYS Office Support

Źródło: Artykuł został opublikowany na portalu: Eurojobscee.com, lipiec 2008