Komentarz do obecnej sytuacji na rynku pracy - 10.2009

Z naszej perspektywy rekrutacyjnej widać jak bardzo zmienia się obecnie rynek pracy. Odwróciła się tendencja dominująca w roku ubiegłym i znów obserwujemy ?rynek pracodawców?. Pojawiło się więcej kandydatów zainteresowanych pracą, a klienci są zasypywani dużą ilość aplikacji często zupełnie niepasujących do wymagań. Nasza rola zaczyna się często już przy selekcji tych dokumentów, ponieważ klienci nie mają możliwości wszystkich ich przejrzeć. Z dwustu czy trzystu aplikacji tylko kilkanaście spełnia podane kryteria.

W dalszym ciągu otrzymujemy od klientów zlecenia z kategorii ?bardzo trudne?. Wymagają one od nas bardzo wnikliwej selekcji i prezentacji jedynie najlepszych profili. Klienci wolą dłużej poszukać odpowiedniego kandydata niż podjąć zbyt pochopną decyzję, stąd uprzedzamy kandydatów biorących udział w procesie, aby byli na to przygotowani. Nie ma mowy o kompromisach ? jedynie kandydaci spełniający w pełni kryteria mogą zostać zatrudnieni. Obniżyły się też oferty finansowe klientów, co wpłynęło wydatnie na oczekiwania finansowe kandydatów. Obniżki wynagrodzeń dochodzą średnio do 30%.

Szczególnie aktywna część rynku to Generalni Wykonawcy, którzy szukają specjalistów do działów ofertowania oraz specjalistów ds. przygotowania produkcji. Cały sektor budowlany walczy o nowe kontakty i fachowcy w tej kategorii są rozchwytywani. Dalej nie mamy ofert dla Project Managerów w zakresie budownictwa kubaturowego, ponieważ klienci nie rozbudowują na ten moment swojej kadry w tym zakresie. Z drugiej strony widać pewne ożywienie po stronie pracowni architektonicznych, do których wracają kontrahenci, co oznacza, że rynek inwestycyjny będzie się podnosił.

Nastroje naszych klientów ulegają poprawie i jesteśmy przekonani, że kolejne miesiące będą przynosić nam wiele niespodzianek.

 
Autor artykułu: Agnieszka Słaby Senior Consultant HAYS Recruiting experts in Construction [&] Property